VIDEO
Mostar: Biti ravnatelj nije lako jer je većina ravnatelja u BiH je samouka
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Obuka za ravnatelje predškolskih ustanova i srednjih škola održava se u Mostaru na temu "Upravljanje ljudskim resursima u predškolskim ustanovama i školama", u organizaciji Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) i Misije OESS-a u BiH.
U izjavi za medije službenica za obrazovanje u Misiji OESS-a u BiH Slađana Ćurak kazala je kako su, nakon dvogodišnje suradnje sa spomenutim ministarstvom na izradi standarda za rad ravnatelja škola i modela stručnog usavršavanja, danas krenuli s obukom.
Treneri na spomenutoj obuci su iz Zavoda za školstvo Crne Gore i ravnatelj Gimnazije iz Crne Gore koji imaju dugogodišnje iskustvo i rade na obukama za ravnatelje škola.
''Ovo je prva od dvije obuke. Druga počinje u četvrtak 24. kolovoza i ona je namijenjena direktorima osnovnih škola HNŽ-a'', kazala je Ćurak.
Prema njezinim riječima, biti ravnatelj nije lako jer je većina ravnatelja u BiH samouka.
''Ono što smo mi pokušali uraditi zajedno s Ministarstvom obrazovanja jeste da se postavi jedna vrsta sustava koji bi pomogao ravnateljima u njihovom poslu i samim tim pridonio boljoj kvaliteti obrazovanja u školama'', istaknula je Ćurak.
Ravnateljica Gimnazije Mostar Ankica Čović kazala je kako ravnatelj, kada bude izabran u svom mandatu, dolazi u situaciju da je u potpuno novom poslu za koji nije školovan.
''To je jedno snalaženju u nepoznatoj situaciji'', istaknula je Čović kazavši kako zavodi, nažalost, nemaju savjetnike za ravnatelje.
Kazala je kako Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a planira otvoriti školu za ravnatelje gdje bi se pratio i ocjenjivao njihov rad kao i rad svih nastavnika.
''Ako BiH želi pristupiti EU, to je jedna od kompetencija koje mora ispuniti, a u tom pravcu je i ova današnja obuka'', smatra ravnateljica Čović.
Pojasnila je kako su na obuci danas konkretno govorili o motivaciji uposlenika, o tome kako raditi na svom profesionalnom razvoju te kako ostvarivati komunikaciju u samom kolektivu i sa sredinom u kojoj škola djeluje.
Istaknula je kako nije isto biti ravnatelj u prvom mandatu, u drugom ili kasnije.
''Treba napraviti jedan dobar plan i imati viziju i ciljeve koje želimo ostvariti, a u svemu tome je suština u komunikaciji, razvoju pozitivnoga ozračja u školi i suradnja sa svim institucijama koje prate rad'', poručila je Čović.
Inače, obuka za direktore o upravljanju ljudskim resursima u predškolskim ustanovama i školama traje do 25. kolovoza.