Jesu li se javili?
Najvažnije poruke koje smo poslali vanzemaljcima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Za svoj roman "Kontakt" Carl Sagan efektno je iskoristio sasvim moguću, ali na prvu i šokantnu ideju kako bi mogao izgledati prvi kontakt vanzemaljske civilizacije s čovječanstvom. Iz svemira je stigla zvučna i video snimka Adolfa Hitlera kako promuklog glasa proglašava otvorenima Olimpijske igre u Berlinu 1936.
Bila je to jedna od prvih TV-emisija čovječanstva u doba prvih godina razvoja novog medija i ako je neka civilizacija odnekud u pogodnom trenutku promatrala odgovarajući dio svemira sa svog planeta, lako je mogla to uhvatiti kao prvi signal iz smjera Sunčevog sustava.
A što smo "mi", mi kao čovječanstvo, do sada u svemir slali namjerno kao poruke "njima"? Slijedi pet zanimljivih primjera.
Poruka Arecibo
Radijsku poruku na 2,380 MHz poslali smo s radioteleskopa Arecibo 16. studenog 1974. prema Messieru M13, kuglastom skupu zvijezda udaljenom od nas 25.000 svjetlosnih godina. Poruka traje tri minute i sadrži 1679 binarnih digitalnih znamenki, pri čemu se 0 ili 1 postizao blagim promjenama u frekvenciji. Posloženo u sliku, poruka izgleda kao brutalno pikselizirani prizor iz nečega poput jedne od prvih video igara "Space invaders", piše Express.hr.
Poruku su osmislili Frank Drake i Carl Sagan, nastojeći u što manje prostora nabiti što više značenja, pa tako redom brojeve od 1 do 10, podatke o elementima u DNK, atomske brojeve, nukleotide od kojih se sastoji DNK i strukturu dvostruke DNK zavojnice. Usto još i kolike je prosječne visine čovjek, koliko je tada bilo ljudi na svijetu, 4,3 milijarde, jednostavni prikaz Sunčevog sustava i crtež teleskopa. Nije to bilo s nekom posebnom nadom da se uspostavi kontakt, koliko da se vidi je li čovječanstvo sposobno odaslati takvu poruku.
Zlatne ploče za Voyager
To je već bio puno ambiciozniji projekt. Napravili su zlatne ploče za svaki od Voyagera, lansiranih 1977., uz koje su priložili i upute kako da se ploče reproduciraju. I opet je Carl Sagan bio jedan od ključnih autora sadržaja poruke. Na ploče su snimljeni zvuci Zemlje poput vjetra, grmljavine, pjesme kitova i ptica. Slijede pozdravi na 55 jezika svijeta, glazba iz različitih kulturnih područja, koraci i Saganov smijeh. Zlatne ploče sadržavaju i snimke slika koje prikazuju ljude kako jedu, planete u solarnom sustavu, položaj Zemlje, životinje, kukce, ljudsku evoluciju, fiziologiju i kemizam ljudi. Oba Voyagera napustila su nedavno Solarni sustav i sada jure kroz međuzvjezdani prostor.
Tinejdžerska poruka
Odgovor: "Wow!"
Radioteleskop "Big Ear" s Državnog sveučilišta Ohio pokupio je 1977. godine signal iz smjera zviježđa Strijelac, signal 30 puta intenzivniji od pozadinskog šuma svemira. Bila je to tako snažna nepravilnost da je astronom Jerry Ehman na isprintu signala crvenom kemijskom napisao: "Wow!" Bilo je značajno i to što je signal potjecao s frekvencije 1,420 MHz, odnosno s frekvencije vodika, najzastupljenijeg elementa u svemiru, što bi prepoznala svaka iole "pismenija" civilizacija.
Dandanas postoje ovakva i onakva razmišljanja o tome je li to doista bio signal strane civilizacije. Kako god, 2012. entuzijasti su dvojbe riješili tako što su u istom smjeru, 35 godina nakon "Wow! signala", odaslali odgovor. I to desetke tisuća poruka s Twittera, uključujući i onu američkog komičara Stephena Colberta. A da ne budu zbunjeni oni "neki" ako postoje u tom smjeru, unutra je mnoštvo slika, snimki, svega i svačega, i to se sve ponavlja. Najbliži kandidati izvora signala "Wow!" udaljeni su između 338 i 1000 svjetlosnih godina, tako da što se eventualne nove poruke tiče...
Nova poruka iz Areciba
Još je nisu poslali. Ali će to učiniti uskoro. Prva poruka poslana je 1974. i otada je čovječanstvo tehnološki tako ludo napredovalo da nije imalo smisla stati na tome. Zvjezdarnica Arecibo pozvala je studente da smisle novu poruku iz Areciba, podijelivši ih u 10 radnih skupina.
Sve su trebali smisliti, i sadržaj poruke i medij i smjer u kojem će poruku poslati i frekvenciju i energiju radio signala. Plan je da se najbolji projekt odabere u rujnu ove godine i da se pošalje u svemir u istom smjeru kao i 1974. na točno 45. godišnjicu prve poruke.