"Rusija je lansirala satelit u nisku Zemljinu orbitu za koji procjenjujemo da je vjerojatno protusvemirsko oružje sposobno za napad na druge satelite u niskoj Zemljinoj orbiti", rekao je glasnogovornik Pentagona, general zračnih snaga Pat Ryder, na tiskovnoj konferenciji u utorak navečer.
Rusko "protusvemirsko oružje" lansirano 16. svibnja postavljeno je "u istu orbitu kao i američki vladin satelit", dodao je Ryder.
Ryder je istaknuo da će Washington nastaviti pratiti situaciju i da je spreman zaštititi svoje interese.
"Imamo odgovornost biti spremni zaštititi i braniti svemirski domen i osigurati kontinuiranu i neprekinutu podršku Zajedničkim i Kombiniranim snagama", rekao je.
Glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, odbio je komentirati izvještaje o lansiranju svemirskog oružja od strane Moskve.
"Ne mogu to komentirati na bilo koji način. Djelujemo apsolutno u skladu s međunarodnim pravom, ne kršimo ništa i više puta smo zagovarali zabranu bilo kakvog oružja u svemiru", rekao je na redovnoj tiskovnoj konferenciji u Moskvi.
"Nažalost, te naše inicijative su odbijene, uključujući i od strane SAD-a."ž
Militariziranje svemira
Ranije u utorak, Moskva je optužila Sjedinjene Države da nastoje militarizirati svemir nakon što su se pridružile drugim članicama Vijeća sigurnosti u odbacivanju ruskog prijedloga o neširenju oružja u Ujedinjenim narodima.
"Oni su još jednom pokazali da njihovi pravi prioriteti u području svemira nisu usmjereni na očuvanje svemira bez oružja bilo koje vrste, već na postavljanje oružja u svemir i pretvaranje svemira u arenu za vojnu konfrontaciju", izjavila je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova.
Svjetske sile razmjenjuju optužbe oko militarizacije svemira posljednjih mjeseci.
Predložili su suparničke rezolucije o neširenju oružja u UN-u kao dio ovog sukoba.
Rusija je prošlog mjeseca stavila veto na američku inicijativu, dok je ruski prijedlog propao nakon što je dobio samo sedam glasova podrške, sedam protiv i jedan suzdržan glas u ponedjeljak.
Američki izaslanik Robert Wood rekao je da je ruski prijedlog, koji je pozivao sve zemlje da "poduzmu hitne mjere kako bi zauvijek spriječile postavljanje oružja u svemir", distrakcija i optužio Moskvu za "diplomatsko manipuliranje".
Rekao je da je rusko "vjerojatno" protusvemirsko oružje "vjerojatno sposobno za napad na druge satelite u niskoj Zemljinoj orbiti".
"Rusija je postavila ovo novo protusvemirsko oružje u istu orbitu kao i američki vladin satelit", rekao je u izjavama uoči glasovanja u ponedjeljak.
Nastavak postavljanja protusatelitskog oružja?
"Rusko lansiranje 16. svibnja slijedi nakon prethodnih ruskih lansiranja satelita, vjerojatno protusvemirskih sustava, u nisku Zemljinu orbitu 2019. i 2022. godine."
U veljači, Bijela kuća je izjavila da Rusija razvija protusatelitsko oružje, čije je postojanje potvrđeno nakon što su zakonodavci upozorili na neodređenu, ali ozbiljnu prijetnju nacionalnoj sigurnosti.
Svemir je rijetko područje u kojem su dvije zemlje održavale određeni stupanj suradnje unatoč brojnim zapadnim sankcijama i lošim odnosima nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Obje zemlje zajedno prevoze članove posade na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS), gdje su njihovi astronauti zajednički stacionirani.
Sukob oko svemirskog oružja između Moskve i Washingtona oživljava prijetnju militarizacije svemira unatoč Ugovoru o svemiru iz 1967. koji zabranjuje zemljama postavljanje "bilo kakvih objekata s nuklearnim oružjem ili bilo kojom drugom vrstom oružja za masovno uništenje" u orbitu ili svemir.