NASA
Sunčeva sonda Parker postala je najbrži predmet ikada izrađen ljudskom rukom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
12. kolovoza NASA je prema Suncu lansirala svoju sondu Parker koja će po mnogočemu ostati zabilježena u povijesti znanosti kao jedinstvena ili rekordna.
Prva je ovo NASA-ina sonda nazvana prema živućem fizičaru, Eugeneu Parkeru. Isto tako prvi je ovo znanstveni instrument koji će više puta proletjeti kroz Sunčevu koronu istražujući njezine karakteristike, a kako bi to uspjelo potrebno je ubrzati cijelu sondu do nevjerojatnih brzina.
Za ubrzanje se koristi efekt gravitacijske praćke u kruženju oko Sunca, dok je na putu prema finalnoj orbiti iskorištena i gravitacija Venere. Planirani prvi prolazak kroz točku orbite najbližu Suncu, perihel, zakazan je za 5. studenoga, no već prije njega Parkerova solarna sonda oborila je jedan brzinski rekord, piše Bug.hr.
S postignutom brzinom od 247.000 km/h ova je sonda postala najbrža svemirska letjelica ikada izrađena, ali ujedno i najbrži predmet ikada izrađen ljudskom rukom (relativna je brzina mjerena u odnosu na Sunce).
Da stavimo ovu brzinu u perspektivu – brzina ove sonde sada je oko 90 puta veća od brzine metka, te dvostruko veća od one kojom Zemlja kruži oko Sunca. Dosadašnji rekord držala je sonda Helios 2 lansirana 1976. godine.
Osim brzinskog rekorda Parkerova je sonda oborila i onaj za najbliži prolazak pored Sunca, također u "vlasništvu" Heliosa 2. Nova sonda približila se Suncu na manje od 42,7 milijuna kilometara, oko tri puta bliže od Zemljine orbite, piše Bug.hr.
U narednim danima i mjesecima sonda Parker obarat će ove rekorde i dalje, a očekuje se da bi u vrhuncu svoje misije, 2024. godine, u jednom od posljednjih prolazaka kroz koronu trebala dostići brzinu od čak 692.000 km/h.