NASA

Sunčeva sonda Parker postala je najbrži predmet ikada izrađen ljudskom rukom

Sonda kojoj je cilj "dodirnuti" Sunčevu koronu krenula je na svoj put u kojem će obarati jedan brzinski rekord za drugim.
Sci-Tech / Svemir | 01. 11. 2018. u 10:45 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

12. kolovoza NASA je prema Suncu lansirala svoju sondu Parker koja će po mnogočemu ostati zabilježena u povijesti znanosti kao jedinstvena ili rekordna.

Prva je ovo NASA-ina sonda nazvana prema živućem fizičaru, Eugeneu Parkeru. Isto tako prvi je ovo znanstveni instrument koji će više puta proletjeti kroz Sunčevu koronu istražujući njezine karakteristike, a kako bi to uspjelo potrebno je ubrzati cijelu sondu do nevjerojatnih brzina.

Za ubrzanje se koristi efekt gravitacijske praćke u kruženju oko Sunca, dok je na putu prema finalnoj orbiti iskorištena i gravitacija Venere. Planirani prvi prolazak kroz točku orbite najbližu Suncu, perihel, zakazan je za 5. studenoga, no već prije njega Parkerova solarna sonda oborila je jedan brzinski rekord, piše Bug.hr.

S postignutom brzinom od 247.000 km/h ova je sonda postala najbrža svemirska letjelica ikada izrađena, ali ujedno i najbrži predmet ikada izrađen ljudskom rukom (relativna je brzina mjerena u odnosu na Sunce).

Da stavimo ovu brzinu u perspektivu – brzina ove sonde sada je oko 90 puta veća od brzine metka, te dvostruko veća od one kojom Zemlja kruži oko Sunca. Dosadašnji rekord držala je sonda Helios 2 lansirana 1976. godine.

Osim brzinskog rekorda Parkerova je sonda oborila i onaj za najbliži prolazak pored Sunca, također u "vlasništvu" Heliosa 2. Nova sonda približila se Suncu na manje od 42,7 milijuna kilometara, oko tri puta bliže od Zemljine orbite, piše Bug.hr.

U narednim danima i mjesecima sonda Parker obarat će ove rekorde i dalje, a očekuje se da bi u vrhuncu svoje misije, 2024. godine, u jednom od posljednjih prolazaka kroz koronu trebala dostići brzinu od čak 692.000 km/h.

Kopirati
Drag cursor here to close