Pomoć u pandemiji

Analizom pretraga na Googleu liječnici bi mogli otkriti sljedeće žarište epidemije

Znanstvenici su se dosjetili kako iskoristiti činjenicu da Google zna sve i okrenuti to u svoju, ali i našu, korist.
Sci-Tech / Tehnologija | 07. 04. 2020. u 12:00 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Da nas sve Google špijunira i prati što radimo, nije novost. Čak su i objavili podatke o tome koliko se koje države pridržavaju mjera izolacije na temelju kretanja naših mobilnih uređaja. No, kad tu Googleovu naviku znanstvenici odluče iskoristiti i špijunirati Google, stvari postaju zanimljive.

Tim znanstvenika sa Sveučilišta Harvard i Sveučilišta College iz Londona, odlučili su se poslužiti Googleovim podacima o trendovima pretraživanja kako bi otkrili u kojim bi dijelovima svijeta moglo doći do izbijanja zaraze koronavirusom.

Kako je u kolumni u New York Timesu opisao ekonomist i analitičar Seth Stephens-Davidowitz, takva bi tehnika mogla pomoći sustavima javnog zdravstva da bolje prate, predviđaju i upravljaju pandemijom koronavirusa, prenosi Zimo.

Konkretno govoreći, znanstvenici su pronašli povezanost između pretraga poput "ne osjećam miris" i epidemije koronavirusa u pojedinim zemljama. Stephens-Davidowitz istaknuo je kako je upravo to bio najčešći upit na Googleu u New Yorku, New Jersyju, Louisiani i Michiganu, saveznim državama u kojima trenutno hara epidemija koronavirusa. Dodatna analiza mogla bi zdravstvenim radnicima pomoći da bolje planiraju mjere za obuzdavanje epidemije, pogotovo u zemljama u kojima su javno dostupni podaci nepotpuni.

Ali ne samo to, praćenjem pojmova koji se pretražuju, znanstvenici mogu čak i zamijetiti simptome bolesti koji do sad nisu bili prijavljivani ili zabilježeni.

Iako nisam medicinski stručnjak, motivirali su me profesor Gans i drugi da istražim mogu li pretraživanja na Googleu otkriti simptome Covid-19 koji još nisu prijavljeni. Mislim da sam otkrio kandidata koji bi mogao biti ključan za, barem mali broj pacijenata, ističe Stephens-Davidowitz.

Pojašnjava kako je analizom pretraga utvrdio da se najčešće pretražuju tri, sad već dobro poznata, simptoma - gubitak osjeta mirisa, vrućica i groznica. Uz to se često pojavljuju i začepljen nos te proljev.

No, iznenadilo ga je da se u kombinaciji s tim simptomima pojavljuje i pretraživanje za bol u očima. U posljednja dva tjedna upravo se taj simptom sve češće pojavljuje u pretragama korisnika iz saveznih država koje bilježe najveći broj zaraženih koronavirusom.

Znači li to da je bol u očima simptom Covid-19? Ne nužno. Postoje i drugi razlozi zašto bi ljudi u tim državama pretraživali pojam "boli u očima", piše Stephens-Davidowitz i dodaje kako za sad nema konkretnog boljeg objašnjenja za porast takvog pretraživanja osim onog u vezi Covid-19.

Mislim da podaci iz pretraživanja sugeriraju da je bol u očima jedan od simptoma bolesti. No, moguće je da se pojavljuje samo kod manjeg broja pacijenata Covid-19. Unatoč tome, liječnici bi trebali pobliže promotriti povezanost između Covid-19 i bolova u očima, ističe Stephens-Davidowitz.

Kopirati
Drag cursor here to close