Revolucija kakvu svijet nije vidio
Borba za budućnost počela - Tko će dominirati na polju umjetne inteligencije?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Najveće europske države započele su bitku oko toga tko će biti lider na području umjetne inteligencije. Velika Britanija, Francuska i Njemačka u posljednje vrijeme ulažu milijarde u industriju u kojoj su vodeći igrači SAD i Kina.
Veliki su ulozi u igri. Umjetna inteligencija u društvu će donijeti veće promjene od industrijske revolucije, a tehnologije poput automobila koji voze sami ili robota-farmera trebale bi biti u upotrebi već u roku nekoliko godina, piše Forbes. Istovremeno raste zabrinutost među 'malim ljudima', ali i nekim od najvećih umova današnjice, da bi se umjetna inteligencija mogla koristiti i u loše svrhe, prvenstveno kao oružje elite za kontrolu nad masama, te tako povećati nejednakost i nepravdu u svijetu, piše 100 posto.hr.
Velika Britanija najavila je u četvrtak ulaganje veće od milijardu funti (8,5 milijardi kuna) kako 'bi postali globalni lider' na području umjetne inteligencije. Država daje 300 milijuna funti, a ostatak više od 50 privatnih tvrtki i organizacija.
''Moramo biti na čelu po pitanju novih tehnologija, pomicati granice i koristiti inovacije kako bismo promijenili živote ljudi na bolje. Umjetna inteligencija u središtu je naših planova kako bismo Britaniju učinili najboljim mjestom na svijetu za započinjanje i razvoj digitalnog biznisa. Na taj način Britanija će i dalje biti zemlja koja oblikuje budućnost'', izjavio je Mat Hancock, državni tajnik za digitalnu industriju, kulturu, medije i sport.
Francuska je dva tjedna ranije objavila kako će uložiti 1,5 milijardi dolara (9,2 milijarde kuna) u razvoj umjetne inteligencije.
''Umjetna inteligencija izazvat će tehnološku, ekonomsku, društvenu i etičku revoluciju. Ta se revolucija neće dogoditi za 50 ili 60 godina. Ona se događa sada'', rekao je predsjednik Emmanuel Macron.
Njemačka kancelarka Angela Merkel u nedjelju je obznanila nacionalnu strategiju po pitanju umjetne inteligencije u idućih nekoliko godina. Ne navodi se točan iznos koji će Njemačka uložiti, no radit će se o više od 8,5 milijardi kuna.