Konferencija
Digitalizacija teška 28 milijuna
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''BiH zaostaje za zemljama u okruženju i Europom u razvoju informacijsko-komunikacijske tehnologije ne zbog neznanja i manjka stručnjaka, nego zbog unutarnjih odnosa i politizacije svakog pitanja'', izjavio je danas Saša Dalipagić, zamjenik ministra komunikacije i prometa u Vijeću ministara u tehničkom mandatu.
Dalipagić je novinarima u Sarajevu, nakon otvaranja konferencije "Digitalizacija društva BiH" koju organizira Vanjskotrgovinska komora BiH, rekao kako je u BiH okončana prva faza procesa digitalizacije i da su pokrivena tri glavna centra - Sarajevo, Mostar i Banja Luka, a da su druga i treća faza u pripremi i koštat će 28.000.000 KM.
Tvrdi kako se, zbog opstrukcija, ne može raspisati tender za provođenje druge, odnosno treće faze digitalizacije, prenijela je Srna.
''Ne možemo dobiti članove tenderskog povjerenstva od Republike Srpske, a ne želimo to uraditi bez njih, jer će nam se dogoditi, kao u prvoj fazi, da se Federacija BiH pokrila opremom, a Republika Srpska tek nakon šest-sedam godina'', kaže Dalipagić.
Direktor Regulatorne agencije za komunikacije Predrag Kovač tvrdi da je agencija na čijem je čelu, u skladu s politikom Sektora telekomunikacija koju usvaja Vijeća ministara, pripremila neophodnu regulativu koja će u sljedećem razdoblju ubrzati proces digitalizacije cjelokupnog društva u BiH.
''RAK je spreman i nadam se da ćemo biti jedan od faktora koji će pomoći da BiH što je moguće prije uhvati priključak sa svijetom kada je u pitanju ova tehnologija'', rekao je.
Kovač je podsjetio da je Vijeće ministara u tehničkom mandatu nedavno donijelo odluku po kojoj će licenca za rad na mrežama četvrte generacije biti dodijeljena trojici postojećih operatora u BiH.
''Predviđeno je da u budućnosti, kada su u pitanju telekomunikacije i mobilne komunikacije, sve mreže rade na tehnološki neutralnoj osnovi, što znači da će svi telekom operatori moći bez posebnih odluka primjenjivati sva dostignuća koje imaju i ostale zemlje u cijelom svijetu'', naveo je.
Kaže kako bi u BiH, prema procjeni RAK-a, 2025. godina trebala biti godina kada će se ozbiljno pričati o petoj garanciji u mobilnoj telefoniji.
Kovač je napomenuo da je EU postavila pred zemlje članice nešto ranije rokove za pokrivanje dijela teritorije i glavnih gradova država EU mobilnom mrežom pete generacije.