Poruka roditeljima
Do druge godine bez mobitela!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kada kupiti djetetu prvi mobitel, koliko vremena dnevno mogu gledati u ekrane mobilnih i TV uređaja, kakav sadržaj nije preporučljiv najmlađima, samo su neka od pitanja koja muče brojne roditelje u današnjem digitalnom svijetu.
Veliki broj roditelja svjestan je da i sami provode previše vremena uz telefone i na internetu, dijelom zbog posla, dijelom zbog zabave te, ne samo da ne mogu kontrolirati djecu i njihovo korištenje tehnologije, već ne mogu kontrolirati niti sami sebe.
Roditeljima je danas najlakše smiriti dijete s telefonom ili tabletom i često svi kućni problemi, plač i neposluh nestanu čim dijete dobije ekran u ruke i uroni u svijet YouTubea, Pepe, Oblutka i drugih crtanih filmova i videozapisa.
No naravno, problem je ponovno uzeti djetetu telefon iz ruke, kao što je problem što s vremenom djeca često postanu nezainteresirana za druge stvari i žele samo telefone i televiziju.
Ne treba niti spominjati kako to nije dobro za odrastanje djece te je konstantno davanje mobilnih uređaja neodgovorno ponašanje roditelja koji si tako osiguravaju malo mira, tišina i vremena za sebe.
Često je, nažalost, jednostavno životni i radni tempo takav da roditelji, i kad dođu kući s posla, moraju sjesti za računalo i raditi jer rokovi na poslu nemaju obzira za roditeljstvo pa je nekada i to jedan od razloga zbog kojih najmlađi na kraju završe s mobilnim uređajem u ruci – kako bi roditelji mogli raditi.
O problemu prekomjernog korištenja interneta među najmlađima, portal Zimo.co razgovarao je s Marijom Renić iz udruge Roda, izvoditeljicom aktivnosti projekta "Razmisli pa klikni" koji je pokrenut s ciljem edukacije o sigurnom i odgovornom korištenju elektroničkih uređaja, interneta i online servisa dostupnih djeci, ali i roditeljima.
Naglasila je kako roditelji moraju preuzeti odgovornost i razraditi dobar pristup djetetovim prvim koracima na internetu, a pravilnom, sigurnom i odgovornom korištenju digitalnih sadržaja najbolje će ih naučiti vlastitim primjerom.
Time odgajamo odgovorne i samostalne buduće digitalne građane. Uz to, roditelj svojim aktivnim sudjelovanjem u ovom aspektu djetetovog odrastanja, gradi i održava povjerenje koje je ključno kako bi mu se dijete u budućnosti obratilo za pomoć ako naiđe na problem na internetu, kaže Renić.
Na pitanje o ograničenju vremena koje najmlađi provode pred ekranom, podsjetila je na smjernice koje danas prevladavaju među pedijatrima, a to je prvenstveno da djeca do dvije godine nemaju razloga vrijeme provoditi uz ekrane. Dakle, roditelji djece do 2 godine ne bi svojim najdražima trebali davati mobitele i tablete, niti je potrebno da vrijeme provode gledajući TV, a takvo ponašanje trebalo bi poduprijeti vlastitim primjerom, odnosno sami roditelji pred djecom ne bi trebali previše vremena provoditi s mobitelom u ruci, što se mnogima danas čini nemogućim.
Što se tiče malo starije djece, od 2 do 7 godine, pedijatri preporučuju maksimalno dva sata dnevno provođenja pred ekranima pri čemu roditelji trebaju voditi računa o tome da djeci daju pristup isključivo visokokvalitetnom sadržaju, prikladnom za dječju dob. U Hrvatskoj, napominju iz Rode, istraživanja su pokazala da djeca provode više od preporučenog vremena pred ekranima (oko 40 dana godišnje), a statistike pokazuju i nedostatak nadzora.
Kako bi roditelje upozorili na ovaj problem te im pomogli da se bore s brojnim izazovima roditeljstva i odrastanja u digitalnom svijetu, udruga Roda organizira radionice i predavanja čak i u vrtićima za roditelje djece predškolskog izrasta.
Dosadašnje iskustvo s radionica pokazalo je da su roditelji iznimno zabrinuti oko opasnosti koje na njihove najmlađe vrebaju s interneta te se ne osjećaju ugodno u situacijama kada moraju postaviti granice vezane uz vrijeme koje njihova djeca mogu provesti uz ekrane ili uz sadržaj koji gledaju.
Kao najčešće poteškoće koje se mogu javiti pri prekomjernoj upotrebi ekrana kod male djece su slabije razvijena motorika, slabiji jezični razvoj, problemi sa spavanjem, promjene u strukturi mozga, slabije razvijena koncentracija itd., upozorila je gđa. Renić.