Curenje podataka
Facebook je partnerima omogućavao čitanje privatnih poruka korisnika
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sjećate li se kada je zadnji puta prošlo 10-ak dana, a da se u to vrijeme Facebook nije morao izvlačiti iz nekog skandala? Ne sjećamo se ni mi. Ovoga puta prošlo je tek nekoliko dana od posljednjeg velikog curenja privatnih fotografija kroz grešku u jednom od API-ja, a New York Times je objavio da se najveća društvena mreža na svijetu uplela u još jedan problematičan "posao".
Privatne su podatke korisnika, naime, tretirali kao robu, te ih prodavali partnerima. To je trebalo omogućiti rast poslovanja i jednima i drugima, te, dakako, povećanje prihoda. Facebook je tako Microsoftovoj tražilici Bing omogućio pristup popisima prijatelja gotovo svih korisnika Facebooka bez njihovog pristanka. Osim toga Netflixu i Spotifyu dali su pristup – pazite sad – privatnim porukama koje su korisnici razmjenjivali s prijateljima, piše Bug.hr.
Amazon je imao pristup imenima korisnika i njihovim kontakt podacima, Yahoo je mogao gledati objave vaših prijatelja, i tako dalje. Prilično šokantno izvješće o ilegalnim dijeljenjima podataka podiglo je mnogo bure, a potkrijepljeno je detaljnim istraživanjem novinara NYT-a, intervjuima s bivšim zaposlenicima društvene mreže, te internim dokumentima iz same Zuckerbergove kompanije.
Iz Facebooka su se brže-bolje prihvatili pisanja priopćenja kojim žele "razjasniti nekoliko stvari" vezanih uz partnere, ali sve što su time dobili je dodatan negativni imidž. U objavi na službenom blogu priznali su kako su partnerima čije su usluge integrirane s Facebookom zaista davali na raspolaganje brojne privatne podatke, kao i poruke korisnika. Brane se činjenicom da su korisnici na to bili upozoreni.
Sve ovo bilo je dijelom testiranja novih API-ja za integraciju raznih servisa i usluga, kažu. Program je u međuvremenu ugašen, a u Facebooku traje revizija postojećeg stanja i dozvola za pristup koje i dalje mogu imati neki od partnera.