Brojevi ...
Građani Bosne i Hercegovine dnevno na društvenim mrežama provedu gotovo 2,5 sata
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Istraživanje o načinima utroška vremena, koje je nedavno provedeno u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji, pokazalo je interesantne rezultate. Najviše vremena dnevno na internetu provedu Slovenci, ukupno 247 minuta ili nešto duže od 4 sata. Situacija u regiji je dosta drugačija, a građani tih zemalja su dosta manje online. Građani Bosne i Hercegovine i Srbije dnevno su online 173 minute, odnosno nepuna tri sata.
Ako usporedimo podatke o vremenu provedenom na društvenim mrežama, situacija je znatno drugačija. Građani Bosne i Hercegovine drže prvu poziciju sa 142 minute dnevno, odnosno gotovo 2,5 sata. Građani Hrvatske i Srbije provedu dnevno manje od 2 sata na društvenim mrežama. U Hrvatskoj je to 113 minuta, a u Srbiji 104 minute. Slovenci baš i ne vole društvene mreže, jer svega 86 minuta dnevno provedu na njima.
Jedna od stvari koje posebno troše "online" vrijeme je gledanje video sadržaja. Bosanci i Hercegovci na video sadržaje odvoje gotovo 84 minute dnevno, dok Hrvati na video sadržaje potroše 75 minuta dnevno. Građani Srbije gledaju video sadržaje 70 minuta dnevno, dok Slovenci na video sadržaje odvoje manje od jednog sata, odnosno samo 51 minutu.
Ono što je zanimljivo, barem kod ovog istraživanje, kada su u pitanju Slovenci, jeste da je svega 40% vremena koje provedu na internetu putem mobilnih telefona. Ostatak je preko drugih kanala. S druge strane, podaci za Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Hrvatsku su znatno drugačiji. U Srbiji je taj omjer 72% u korist mobilnih telefona, u Hrvatskoj 77%, dok su Bosanci i Hercegovci prvaci, s gotovo 93% pristupa realiziranih preko mobilnih telefona.
Koristeći Target Group Index metodologiju, jednu od rijetkih multidimenzionalnih istraživačkih metodologija, Mediana d.o.o. provela je ovo istraživanje tijekom prosinca 2018. godine na reprezentativnom utorku, na dobnoj skupini od 15 do 75 godine. Ove informacije o uobičajenim dnevnim navikama dobivaju novu dimenziju u poređenju s globalnim ili regionalnim prosjecima, ali znaju poslužiti i kao sjajna provjera vlastitog stanja tijela i duha.
Možda je pravo vrijeme da analizirate gdje gubite najviše vremena i probate naći najbolju opciju uštede dragocjenog vremena? Možda da promijenite doktora ili banku? "Vrijeme je novac", stoga - ako koristite adekvatne aplikacije, a usluge i proizvode ugovarate s onima koji se mogu prilagoditi vašem načinu života, uštedićete i vrijeme i novac. Ako cijenite svoje vrijeme, potražite banku kod koje je vrijeme valuta koja najviše vrijedi.