''Fotodinamična terapija''
Japanci osmisili implatant koji uništava tumorske stanice
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Japanski znanstvenici osmislili su uređaj koji se može ugraditi u tijelo te pri tome pomoći u uništavanju velikog broja tumorskih stanica.
''Fotodinamična terapija'' koja se već koristi u liječenjima pojedinih vrsta raka, temelji se na korištenju određenih boja i svjetlosti kako bi se utjecalo na stanice. Liječnici emitiraju svjetlo visokog intenziteta i određene boje na zahvaćeno tkivo i tako ga uništavaju.
Do problema može doći ukoliko se tumor nalazi u organu koji se pomiče, kao što su jednjak ili pluća, jer može doći do neravnomjernog osvjetljenja odnosno teško je kontrolirati dozu. Ako je ona premala, tretman neće dati rezultata, a ako je previsoka, može oštetiti zdravo tkivo, piše Zimo.hr.
Toshinori Fujie i njegovi kolege sa Sveučilišta Waseda u Japanu razvili su uređaj koji bi mogao usavršiti ovu metodu i koji bi se ugradio u tijelo. Sastoji se od LED čipa koji se napaja NFC-om (tehnologija koja se koristi za beskontaktna plaćanja) pa nema potrebe da se u tijelo ugrađuje i baterija, piše New Scientis.
Kada je tim ugradio uređaj pod kožu miša u kojeg su ubrizgali stanice tumora, na mjestu su ga držale ljepljive nanopločice. Tako su mogli obasjavati tumore do 10 dana, koristeći svjetlo 100 puta manjim intenzitetom nego što se obično koristi u ''fotodinamičnoj terapiji''.
Miševi su dobivali lijek fotofrin koji je senzibilizirao njihove stanice na svjetlo, a potom su primili terapiju crvenim ili zelenim svjetlom. Rast tumora je značajno smanjen kod miševa koji su dobili terapiju crvenim svjetlom, a još je veći efekt u smanjivanju broja stanica imala terapija zelenim svjetlom.
Fujie kaže da bi uređaj mogao biti posebno koristan u liječenju raka kod osjetljivih organa kao što su mozak i gušterača kod kojih su operacija i radioterapija riskantni.