Laži, laži, laži me ...
Meta deaktivirala lažne provladine račune i u Srbiji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tvrtka Meta deaktivirala je lažne provladine račune u Srbiji, Kubi i Boliviji koji su korišteni kako bi diskreditirali oporbu i objavljivali informacije "drage" vladajućima, objavio je portal jursit.org.
Ti računi funkcionirali su neovisno jedan o drugom u svakoj zemlji, a njihov sadržaj dopirao je do stotina tisuća ljudi, prije nego je suspendiran nakon interne istrage.
Svaki je djelovao preko brojnih platformi društvenih medija, uključujući Meta platforme poput Facebooka, Instragrama i WhatsAppa.
Na Kubi su lažni nalozi, sa slikama profila koje je generirala umjetna inteligencija, pokretali stranice i skupine na Facebooku i objavljivali sadržaj na nizu platformi, uključujući 'memove' o predstavnicima oporbe i kritičarima vlasti, nazivajući ih "crvima“, pogrdnim izrazom koji vlada koristi za disidente.
Slična mreža u Srbiji povezana sa zaposlenicima Srpske napredne stranke (SNS) srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića također je koristila lažne naloge i koordinirane objave.
Oni su ciljali publiku na Facebooku, Instagramu, Twitteru i YouTubeu, te lokalne medije, kako bi "stvorili percepciju o široko rasprostranjenoj i autentičnoj podršci predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i Srpskoj naprednoj stranci", navodi u priopćenju Meta.
Pročitajte još
U Boliviji, istraga je dovela do veza lažnih računa sa strankom na vlasti, Pokretom prema socijalizmu.
Sve veći napori Mete da pokuša moderirati i ograničiti sadržaje koji krše ljudska prava dolaze u vrijeme intenzivne kritike s kojom se ta kompanija, čiji je utemeljitelj Mark Zuckerberg, suočava posljednjih godina zbog nesposobnosti i nespremnosti da kontrolire slične mreže, navodi portal jurist.org.
Meta se suočila i s tužbama u kojima se navodi da je kompanija kriva za širenje mrziteljskih i opasnih dezinformacija, napose u vezi s njenom ulogom u genocidu nad Rohindža muslimanima u Mjanmaru, prenosi Hina.
Optužujuća izvješća zviždača također su tvrdila da je Meta (nekadašnji Facebook) godinama bila interno upozoravana da bi njezini propusti u kontroliranju uvredljivog sadržaja mogli rezultirati nasiljem.