Moguće je
Najmanja baterija na svijetu manja je od zrna soli
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Znanstvenici s Tehnološkog sveučilišta Chemnitz razvili su najmanju bateriju na svijetu. Ovaj samosastavljajući uređaj inspiriran roladama mogao bi se koristiti za napajanje malih senzora u ljudskom tijelu, piše u novom radu objavljenom u časopisu Advanced Energy Materials.
Veliki pomak u tehnologiji skladištenja energije nastao je takozvanim Swiss-Roll postupkom, inspiriranim poznatim desertom. Istraživači su slojevito nanijeli strujne kolektore i trake elektroda izrađene od polimernih, metalnih i dielektričnih materijala na napetu vodenu površinu.
Odstranjivanjem tih pojedinačnih slojeva mogli bi osloboditi napetost na površini vode, dopuštajući materijalima da se povuku i kotrljaju jedan oko drugog. Znanstvenici su dobiveni uređaj opisali kao "samonamotavajuću cilindarsku mikro-bateriju" (self-wound cylinder micro-battery).
Mikro-baterija nije veća od zrna soli; promjera je jednog kvadratnog milimetra i ima minimalnu gustoću energije od 100 mikrovat sati po kvadratnom centimetru. Prema voditelju studije profesoru Oliveru Schmidtu ta će se gustoća s vremenom poboljšati:
"Postoji ogroman potencijal optimizacije ove tehnologije i možemo očekivati puno jače mikro baterije u budućnosti", objasnio je Schmidt.
Te bi se baterije jednom mogle koristiti u malim čipovima za biosenzore u ljudskom tijelu, vjeruju istraživači.
One bi mogle napajati najmanje računalne čipove otprilike 10 sati. To bi pak omogućilo niz novih primjena u biosenzorima, uređajima koji se obično oslanjaju na prikupljanje energije alternativnim sredstvima kako bi prevladali ograničenje njihove veličine, prenosi Bug.