O čemu se radi?

Otkrivena veza između korištenja mobitela i kvalitete spermija

Velika švicarska studija pokriva više od desetljeća podataka o učincima mobilnih telefona na kvalitetu sjemena mladih muškaraca.
Sci-Tech / Tehnologija | 05. 11. 2023. u 13:23 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Utječe li elektromagnetsko zračenje koje emitiraju mobilni telefoni na kvalitetu sjemena?

Godinama se već naveliko priča o mogućem utjecaju okoliša i stila života na očito smanjenje kvalitete sjemena tijekom proteklih pet desetljeća, ali nitko još nije pružio uvjerljiv dokaz da da su za to krivi i mobilni telefoni.

No, sad bi se i to moglo promijeniti, javlja Bug.

Koncentracija i morfologija

Naime, netom objavljena studija Sveučilišta u Ženevi (UNIGE) i Švicarskog instituta za tropsko i javno zdravlje (Swiss TPH) pokazuje da je često korištenje mobitela povezano s nižom koncentracijom spermija i ukupnim brojem spermija. Istovremeno, studija objavljena u časopisu Fertility & Sterility nije pronašla nikakvu povezanost između korištenja mobilnog telefona i niske pokretljivosti i morfologije spermija.

Kvaliteta sjemena određuje se procjenom niza parametara poput njihove koncentracije, ukupnog broja, pokretljivosti i morfologije. Prema vrijednostima koje je utvrdila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), muškarcu će najvjerojatnije trebati više od godinu dana da začne dijete ako mu je koncentracija spermija ispod 15 milijuna po mililitru. Šanse za trudnoću smanjuju se ako je koncentracija spermija ispod 40 milijuna po mililitru.

Okoliš i navike

Mnoga su istraživanja pokazala da se kvaliteta sjemena smanjila tijekom posljednjih pedeset godina. Zabilježeno je da je broj spermija pao s prosječnih 99 milijuna spermija po mililitru na 47 milijuna. Smatra se da je ovaj fenomen rezultat kombinacije faktora iz okoliša, od pesticida do zračenja, i životnih navika - prehrane, alkohola, stresa, pušenja...

Švicarska nacionalna studija, provedena u tamošnjim centrima za regrutaciju mladih vojnika, otkrila je i povezanost između učestale uporabe mobilnih telefona i niže koncentracije sperme. Srednja koncentracija spermija bila je značajno viša u skupini muškaraca koji telefon nisu koristili više od jednom tjedno (56,5 milijuna/mL) u usporedbi s muškarcima koji su telefon koristili više od 20 puta dnevno (44,5 milijuna/mL).

4G manje štetan od 2G

Ova povezanost bila je izraženija u prvim godinama istraživanja započetog još 2005. godine i postupno se smanjivala s vremenom. Ovaj trend odgovara prijelazu s 2G na 3G i zatim s 3G na 4G tehnologiju, kažu istraživači.

Analiza prikupljenih podataka također pokazuje da mjesto na kojem držite telefon, na primjer u džepu hlača, nije povezan s nižim parametrima sjemena. No, da bismo bili sigurniji za to su, kažu istraživači, potrebna daljnja istraživanja poput nove studije, pokrenute ove godine.

Izloženost elektromagnetskim valovima?
Ova nova studija namjerava izravno i točno izmjeriti izloženost elektromagnetskim valovima, kao i vrste korištenja – pozivi, web navigacija, slanje poruke – i procijeniti njihov utjecaj na muško reproduktivno zdravlje i potencijal plodnosti. Podaci će se prikupljati pomoću mobilne aplikacije.

"Imaju li mikrovalovi koje emitiraju mobiteli izravan ili neizravan učinak? Uzrokuju li značajno povećanje temperature u testisima? Utječu li na hormonsku regulaciju proizvodnje sperme? To sve tek treba otkriti", zaključuju švicarski istraživači.

 

Kopirati
Drag cursor here to close