Vrijeme pandemije
Padaju rekordi u iznosima potrošenima na mobilne aplikacije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Analitičari kompanije App Annie, specijalizirane za praćenje tržišta mobilnih aplikacija, objavili su izvješće za treće tromjesečje ove godine koje govori o povećanim izdvajanjima za mobilne aplikacije – dakako, uslijed pandemije koronavirusa. Trendovi koji su uočeni u prvoj polovici godine, kada je lockdown u svijetu primorao mnoge da se prebace na rad od kuće, nastavili su se i u razdoblju od srpnja do rujna.
Korisnici su, kaže analiza, u ova tri mjeseca preuzeli ukupno čak 33 milijarde novih mobilnih aplikacija na svoje uređaje, na što su potrošili za sada u jednom tromjesečju rekordnih 28 milijardi američkih dolara. Ovaj kvartal tako je zabilježio 20%-tni rast u prihodima u odnosu na isti kvartal prošle godine.
Mjesečno vrijeme provedeno pred ekranima mobilnih uređaja također je nastavilo rasti. U protekla tri mjeseca ono je iznosio ukupno oko 180 milijardi sati na mjesec, što je porast od 25% u odnosu na lanjske podatke javlja Bug.
Kada se podaci podijele po mobilnim platformama, vidljivo je da je Googleov Play Store zabilježio porast od 10% u preuzimanju mobilnih aplikacija. Na njega otpada gotovo 25 od 33 milijardi novih preuzimanja. Ostalih nešto manje od 9 milijardi aplikacija preuzeto je s Appleovog App Storea, koji je u promatranom razdoblju zabilježio nešto veći porast broja preuzimanja, odnosno 20%.
Ako pak promatramo prihode, situacija je obratna. Googleova trgovina aplikacija uprihodila je 10 milijardi dolara (uz porast od 35%), dok je Appleova zaradila više, čak 18 milijardi dolara, ali uz nešto sporiji rast, koji je iznosio 20% u odnosu na isti period 2019. godine.
Razlike među glavnim OS-ovima vidljive su i u vrsti aplikacija koje se s njih preuzimaju. Na Play Storeu na igre otpada 45% preuzimanja, u usporedbi s tek 30% igara koje korisnici traže na App Storeu.
Na prvom mjestu najtraženijih aplikacija i dalje je TikTok, a slijede ga Facebook i WhatsApp. Aplikacija za video konferencije Zoom pala je s drugog na četvrto mjesto. Ako se gledaju podaci o aktivnim korisnicima, Facebook je i dalje nedodirljiv. Njihove aplikacije Facebook, WhatsApp, Messenger i Instagram drže prva četiri mjesta, a slijede ih Amazon, Twitter, Netflix, Spotify, i naravno, TikTok.