Koje su prednosti pametnog grada
Predstavljen vodič za izgradnju pametnih gradova u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Spajanje tehnologije i inovacija s idejama i inicijativama građana put je prema stvaranju pametnih gradova. Ovaj proces, iako ima za cilj da naše živote učini ugodnijim, nije nimalo lak. Gradske uprave i građani u Bosni i Hercegovini sada su dobili jasne smjernice na tom putu - prvi vodič za izgradnju pametnih gradova u BiH.
Autori ovog vodiča su prof. dr. Lejla Turulja i prof. dr. Srđan Nogo, koji kroz sadržaj naglašavaju prednosti života u pametnom gradu, prioritete i korake za postizanje uspješne urbane transformacije.
Što je pametni grad?
Pametni gradovi se temelje na tehnologiji, a razvijaju zahvaljujući analitici podatka. Usvajanjem i korištenjem naprednih tehnologija za prikupljanje i analizu podataka u realnom vremenu se stvara mogućnost proaktivnog djelovanja u skladu sa situacijom.
Implementacijom različitih tehnologija, kao i Internet of Things senzora i infrastrukture za povezivanje osigurava se automatizacija procesa, kao i kreiranje uvezanog ekosistema. To podrazumijeva korištenje alata za povećanu štednju energije, osiguranje sigurnog okruženja, efikasnost javnog prijevoza i održivo upravljanje otpadom.
Prednosti života u pametnom gradu
Jedna od brojnih predloženih inicijativa u vodiču je pametna vlada (e-uprava). Ona podrazumijeva upotrebu digitalnih tehnologija za pružanje efikasnih, transparentnih i dostupnih javnih usluga građanima. Ovo uključuje usluge poput plaćanja porezne prijave, zahtjeva za pokretanje administrativnih postupaka, razvoj digitalnih platformi i slično. Inicijativa pametna vlada poboljšava transparentnost i potiče povjerenje građana u aktivnosti vlade, što je osnova razvoja zajednice.
Odakle krenuti?
Akcijski plan urbanih transformacija ovisi od odobrenja i suradnje vlasti lokalnih zajednica. Kako bi bili sigurni u efikasnost plana, prvi korak je kvalitetno razumijevanje jedinstvenih karakteristika grada, kao i izazova s kojim se građani susreću. U cilju održivog i inkluzivnog razvoja zajedničke vizije, potrebno je postaviti prioritete i programe akcionog plana, kao i slaviti ''brze pobjede''.
Učimo iz dobrih praksi
Kao odličan primjer dobre prakse, proaktivnosti i predanosti u našem susjedstvu izdvaja se Rijeka. Više puta je prepoznata kao najpametniji veliki grad zbog sistemskog pristupa, uključenosti građana, otvorenosti i pružanju mnogih usluga elektronskim putem. Vizija Rijeke je pametan, otvoren i otporan grad, a razvijeni modeli omogućavaju učešće građana u odlučivanju, budžetiranju i praćenju rada javne administracije.
Ljubljana je još jedan primjer grada koji stavlja snažan naglasak na aktivno uključenje svojih građana kroz različite inicijative, projekte i javne konzultacije. Prepoznati su kao popularna turistička destinacija i zeleni grad, koji radi na očuvanju svoje kulturne baštine. Svoj uspjeh pripisuju zanimanju i angažmanu građana, dobrom vodstvu i implementiranju različitih korisnih projekata.
Put ka pametnim rješenjima je pred nama
''Prihvatimo benefite pametnih gradova širom svijeta i krenimo na putovanje prema održivim, povećanim urbanim sredinama s fokusom na građane'',