Čudo tehnike

Prije 140 godina otvoren Brooklynski most u New Yorku

Brooklynski je most u doba svog otvaranja bio iznimno važan za New York jer je predstavljao jedini most između Manhattana i rastuće četvrti Brooklyn.
Sci-Tech / Tehnologija | 24. 05. 2023. u 12:03 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na današnji dan prije 140 godina, 24. svibnja 1883. otvoren je znameniti Brooklynski most u New Yorku.

U svoje vrijeme predstavljao je svojevrsno čudo tehnike jer je u Sjedinjenim Američkim Državama to još uvijek bilo doba Divljeg zapada.

U doba kad je sagrađen Brooklynski most ljudi su se još uvijek vozili u kočijama, a u gradovima još nije bilo električne rasvjete. Tornjevi Brooklynskog mosta bili su na neki način usporedivi s europskim katedralama jer su izgrađeni u neogotičkom stilu.

Dosezali su visinu od 84,3 metra iznad površine vode. Kad se uzme u obzir da su stupovi išli u dubinu od gotovo 24 metra ispod razine vode, može se izračunati da su od dna do vrha bili visoki ukupno oko 108 metara.

Ispod Brooklynskog mosta mogli su proći visoki brodovi jer je razina ceste bila na najvišem dijelu čak 41 metar iznad razine vode.

Brooklynski je most u doba svog otvaranja bio iznimno važan za New York jer je predstavljao jedini most između Manhattana i rastuće četvrti Brooklyn. Te dvije četvrti grada New Yorka (SAD) odvojene su morskim tjesnacem zvanim East River.

Prijedlozi da se mostom povežu tada odvojeni gradovi Brooklyn i New York postojali su još 1800. godine; u to doba, s jedne na drugu obalu East River radnici i robe mogli su prijeći samo trajektima.

Video: TV kalendar 24.05.2018. (Brooklyn Bridge New York)

Na otvaranju mosta bio je prisutan i tadašnji američki predsjednik Chester A. Arthur, kao i gradonačelnik New Yorka Franklin Edson.

Most je duljine 1825 m i glavnog raspona od 486 m, a bio je od završetka gradnje 1883. godine do 1903. najdulji viseći most na svijetu (Do izgradnje susjednog mosta Williamsburg, duljeg tek oko metar). Brooklynski Most se inače smatra hibridom visećeg i ovješenog mosta.

Glavni projektant bio je John Augustus Roebling, njemački imigrant, a gradnju mosta završili su njegovi sin i snaha, Washington i Emily Roebling. Naime, nakon što mu na gradilištu 1869. trajekt prignječi stopalo, Roebling umire od tetanusa, a projekt se dodjeljuje njegovu tridesetdvogodišnjem sinu Washingtonu.

U jednoj od niza nesreća prilikom uklanjanja sedimenta iz vode, Washington Roebling ostaje paraliziran pa nastavlja projektirati iz svoga stana s pogledom na most, a sav nadzor nad izgradnjom sljedećih jedanaest godina preuzima njegova supruga Emily Warren Roebling. I stotinjak drugih radnika obolijeva od dekompresijske bolesti, a trojica joj podliježu.

Konačna cijena mosta godine 1883. bila je 15,5 milijuna dolara, ekvivalent 420 milijuna dolara iz 2020. Dvije trećine cijene platio je Brooklyn.

Gornja razina mosta ima stazu kojom se pješice ili biciklom može prijeći iz donjeg Manhattana u brooklynska naselja Dumbo i Brooklyn Heights.

Do 1944. njime je prometovala nadzemna željeznica, a do 1950. i gradski tramvaj. Dnevno mostom prođe oko 100.000 automobila i 2.500 biciklista.

Kopirati
Drag cursor here to close