Vlak-metak

Prije 60 godina uvedeni revolucionarno brzi Shinkansen vlakovi u Japanu

JR Central kaže da Shikansen nikada nije imao nesreću koja je rezultirala smrću ili ozljedom, u zemlji u kojoj su potresi, tajfuni i obilan snijeg česte pojave.
Sci-Tech / Tehnologija | 01. 10. 2024. u 14:00 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Getty Images / Ceremonija rezanja vrpce u čast brzog vlaka Shinkansen između Tokija i Osake 1. listopada 1964. u Tokiju.

Na današnji dan prije točno 60 godina, listopada 1964. uvedeni su brzi Shinkansen vlakovi u Japanu, kao revolucionarna novost u željezničkom prijevozu.

Japanci su tako najavili novo doba putovanja željeznicom u zemlji koja je nakon poraza u Drugom svjetskom ratu izrastla u gospodarsku velesilu.

Naziv Shinkansen u prijevodu s japanskog jezika znači otprilike nova glavna linija, a spomenutim je brzim vlakovima dan i nadimak Dangan Ressha tj. Vlak metak.

Vlak-metak sastavni je dio nacionalnog gospodarstva i načina života i stoga je njegovo održavanje blistavo čistim, točnim i bez nesreća ozbiljan posao.

Prva linija Shinkansen mreže povezivala je Tokyo i Osaku, a nosila je naziv Tōkaidō Shinkansen. Bila je duga više od 500 kilometara, a vlakovi su na njoj uobičajeno vozili brzinom većom od 200 kilometara na sat, što je predstavljalo svjetsku revoluciju. 

Spomenuto otvaranje prve linije 1. listopada 1964. godine namjerno je bilo usklađeno s početkom Ljetnih olimpijskih igara u Tokyju, koje su otvorene 10. listopada iste godine.

Prve vlakove za liniju Tōkaidō Shinkansen proizvele su kompanije Hitachi, Nippon Sharyo, Kawasaki Sharyo i Kinki Sharyo. S vremenom su uvođeni i moderniji vlakovi, koji su mogli postizati sve veće brzine.

Danas je linija Tōkaidō Shinkansen po broju prevezenih putnika daleko najprometnija brza željeznička linija na svijetu (preveze više od 5.000.000.000 putnika godišnje).

U međuvremenu je brzina vlakova na toj liniji toliko porasla da je za put između Tokyja i Osake, dvaju najvećih japanskih gradova, u današnje vrijeme potrebno samo dva sata i dvadeset minuta.

Gotovo četvrt milijuna putnika vozi se svaki dan na liniji Tokio-Osaka, najprometnijom u mreži Shikansena. Vlak kreće svakih pet minuta.

Video: How This Train Changed The World

JR Central kaže da Shikansen nikada nije imao nesreću koja je rezultirala smrću ili ozljedom, u zemlji u kojoj su potresi, tajfuni i obilan snijeg česte pojave.

S linijama koje se protežu cijelom zemljom, najveća brzina Shinkansena od 320 kilometara na sat više nije najbrža u svijetu, ali aerodinamični nos i prostrani interijer ostaju simbol japanskog inženjerskog umijeća i pažnje posvećene detaljima.

Superbrzi vlak također je nezaobilazna turistička točka i važan dio pop kulture. 

Pedatntni čistači vlak održavaju blistavim izvana i iznutra. U nekim zemljama zbog kašnjenja vlakova nema dovoljno vremena za takvu pripremu, ali o tome u Japanu ne moraju brinuti.

Na cjelokupnoj mreži brzih vlakova prosječno kašnjenje je manje od minute.

Rast gradova duž linija kojima Shikansen prometuje pokazuje njegov utjecaj na gospodarstvo u Japanu, gdje je poslovanje licem u lice vrlo važno.

Kad usporedimo naše vlakove sa Shikansenom, preostaje nam samo pričanje viceva u stilu "Mirko, pazi metak", jer vlak-metak zasigurno nećemo doživjeti... barem ne zadugo. Dug je proces od 20 km/h do 320 km/h...

Video: Change of Drivers Shinkansen Japanese Bullet Train
Kopirati
Drag cursor here to close