ANUBiH
Pripremljen projekt Geoportal za kontrolu i sprečavanje širenja COVID-19
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Odbor za mikrobiologiju i srodne discipline Odjeljenja medicinskih nauka Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, na čelu s akademkinjom Mirsadom Hukić pripremio je projekt Geoportal za praćenje, prevenciju i koordinaciju sprečavanja širenja COVID-19 virusa - Epidemiološki lokacijsko-obavještajni sistem (Geoportal), nakon Odluke Vijeća ministara BiH o proglašenju stanja prirodne i druge nesreće na teritoriji BiH povodom pandemije tog virusa.
- Cilj tog projekta kontrola i sprečavanje širenja pandemije COVID-19 u Bosni i Hercegovini. Geoportal će koristi naročito stožerima civilne zaštite, epidemiološkim službama, zavodima za javno zdravstvo, kliničarima i predstavnicima vlasti u BiH, saopćeno je iz Akademije nauka i umjetnosti (ANU) BiH.
Radi realizacije projekta akademkinja Mirsada Hukić dobila je specijalnu punomoć za predstavljanje ANUBiH u kontaktu s državnim organima, ustanovama, privrednim društvima i drugim licima koja će biti partneri, sudionici ili korisnici projekta.
Geoportal će, između ostalog, sadržavati epidemiološke statističke podatke, prostorne informacije i interaktivne karte s položajem i kodiranim podacima izoliranih, testiranih i hospitaliziranih osoba, lokacije prijavljenih osoba s poteškoćama u razvoju, planove pomoći ugroženim osobama, kao i brojne druge značajne informacije i podatke koji mogu doprinijeti adekvatnom praćenju širenja koronavirusa i njegovom suzbijanju.
ANUBiH uputio je službeni dopis institucijama Bosne i Hercegovine s pozivom na suradnju i uključivanje u projekt. Dopisi su upućeni Predsjedništvu BiH, Vijeću ministara BiH, Ministarstvu sigurnosti BiH i Koordinacionom tijelu za zaštitu i spašavanje ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća u BiH.
- Prvi koji je u usmenom kontaktu s akademkinjom Mirsadom Hukić podržao realizaciju projekta i pružio pomoć je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, gospodin Šefik Džaferović. Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine se nada daće i druge nadležne institucije slijediti primjer predsjedavajućeg Predsjedništva BiH - ističe se u saopćenju iz te akademije.
Projektni tim već je započeo prve aktivnosti kako bi se projekt što prije razvio i u punom kapacitetu odgovorio svojoj svrsi.
S obzirom na to da se radi o projektu koji nije komercijalne vrste, na istoj osnovi su se u njegovu realizaciju, navodi se u saopćenju, odmah uključili bh. kompanija GAUSS koja je stavila na raspolaganje svoje intelektualne i materijalne resurse, Zavod za biomedicinsku dijagnostiku i ispitivanje „NALAZ“ koji se na raspolaganje stavio za mikrobiološki i epidemiološki aspekt izrade projekta, BH Telecom, zahvaljujući kojem je osiguran serverski prostor, Agencija za statistiku BiH koja je promptno dostavila tražene podatke (detaljnu starosno-spolnu strukturu za sva naseljena mjesta u BiH prema popisu 2013. godine).
- Zahvaljujući podršci predsjedavajućeg Predsjedništva BiH i pomoći svih navedenih subjekata u skladu s projektnim planom postavljena je odgovarajuća baza koja će biti dopunjena zvaničnim epidemiološkim podacima čim budu dobiveni - ističe se na kraju priopćenja iz Akademije nauka i umjetnosti BiH.