MWC 2012

Računala se "sele" u mobitele

Sci-Tech / Tehnologija | 28. 02. 2012. u 06:58 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Od 27. veljače do 1. ožujka se u Barceloni sastaju najvažnije "face" svijeta mobilnih telefona na Svjetskom sajmu mobilnih komunikacija u Barceloni. Ove godine su središtu pozornosti definitivno - appovi.

U današnjem umreženom svijetu u kojemu su svima i skoro svugdje dostupne informacije, provideri imaju sve manje utjecaja na to koje će vrste servisa koristiti njihovi klijenti na svojim mobitelima. Mušterije same odlučuju što će "skinuti" iz app-storea. Na takvim aplikacijama odlično zarađuju Apple i Google.

Provideri imaju osjećaj da su reducirani na ulogu običnog "transportera" podataka. Iza kulisa se vode zanimljive bitke. Ali korisnike zanima nešto sasvim drugo, kako kaže Lutz Labs, urednik u njemačkom stručnom magazinu za računala c't.

"Za potrošače će zasigurno biti najinteresantnije područje pametnih telefona (smartphonesa). Ovdje vidimo razvoj high-end-uređaja s četverojezgrenim procesorima, što znači da su ti telefoni još brži nego oni koje poznajemo. Veći ekrani i tanji uređaji", poručuje Labs.

Računala se, dakle, "sele" u mobilne telefone - taj trend se više ne može zaustaviti i uskoro će stići i u zemlje u razvoju. Tvrtke poput ZTE-a ili Huaweija prodiru na tržište. To su kineske tvrtke koje "pokrivaju" segment jeftinih smartphoneova. S novim dijelovima i novim procesorima, "pametne" se telefone u međuvremenu može proizvesti za manje od 100 dolara. Zaključak je jasan: Kinezi planiraju ofenzivu koja bi mogla promijeniti odnos snaga na tržištu.

"Zasigurno će biti i novih, zanimljivih appova. No doista zanimljivo postaje tek kad to promatramo izvan granica postojećeg softvera: Mozilla, poznati proizvođač pretraživača i programa za elektronsku poštu predstavlja na sajmu vlastiti app-store, koji sadrži programe, koji ne funkcioniraju samo s jednim operativnim sustavom, nego su kompatibilni s više njih", kaže Lutz Labs, novinar magazina c't.

S novim appovima očekuje se i snažan porast mobilnog korištenja interneta. Promet s mobilnim servisima samo u Njemačkoj će u ovoj godini dosegnuti oko 8,2 milijarde eura, a to znači porast od deset posto u odnosu na godinu dana ranije, procjenjuje BITKOM. Kroz njemačke mreže mobilne telefonije u 2011. je prvi put prošlo više od 100 milijuna gigabajta podataka; u 2012. očekuje se oko 170 milijuna.

Njemački ponuđači u skoroj budućnosti moraju uložiti između osam i deset milijardi eura u novu infrastrukturu. Na to ih obvezuje politika. Naime, zakonodavac želi da nova tehnologija brzog interneta stigne i u najdalju provinciju - kako bi se s karte Savezne Republike konačno izgubile i posljednje "crne rupe" - regije u kojima je internet još uvijek spor.

Kopirati
Drag cursor here to close