Ruska vojska

Ruski znanstvenici napravili eksplozivnu mrežu protiv dronova

Ona će se primjenjivati s najnovijim artiljerijskim sustavom "Derivacija" i doslovno će sjeći dronove napola ili će ih hvatati radi prikupljanja obavještajnih podataka.
Sci-Tech / Tehnologija | 26. 11. 2021. u 21:00 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

 Ruski znanstvenici napravili eksplozivnu mrežu protiv dronova

Inženjeri Nuklearnog centra korporacije "Rosatom" najavili su u studenom 2021. godine novi projekt, "eksplozivnu" mrežu koja u zraku presijeca bespilotne letjelice na dva dijela.

U ovom trenutku znanstvenici završavaju prve ogledne primjerke ovog uređaja i pripremaju ga za prvo testiranje.

Projektil u sebi sadrži set blokova za bacanje spakiranih zajedno s mrežom. Svaki blok sadrži eksplozive i metalne utege povezane elastičnim reznim elementima. Kada doleti do mete, projektil ispaljuje blokove u parovima, a oni razvlače mrežu koja siječe dronove.

Očekuje se da će u borbi protiv manjih bespilotnih letjelica ili vođenih avionskih bombi ovaj projektil biti učinkovitiji od postojećih, jer kontrolira veću zonu.

Koji će sustavi primjenjivati ovu mrežu?

"Novi je uređaj napravljen za suvremene artiljerijske sustave i koristit će se u samohodnom zenitnom artiljerijskom sustavu ’Derivacija’ koji je predviđen za jedinice protuzračne obrane", kaže Dmitrij Litovkin, glavni urednik časopisa "Nezavisimoe voennoe obozrenie".

"Derivacija" je pješadijski sustav PZO koji obara avione u niskom letu, helikoptere i dronove, a uništava i bombe i rakete na manjim visinama. U slučaju potrebe ovaj sustav može uništavati lako oklopljenu kopnenu tehniku i kopnene objekte iz artiljerijskog automatskog topa kalibra 57 mm i mitraljeza kalibra 7,62 mm.

Stručnjak kaže da će se novi projektil primjenjivati protiv zrakoplovnih ciljeva uz rasprskavajuće projektile.

"U ovom trenutku ’Derivacija’ ima projektile koji eksplodiraju u zraku i stvaraju oblak metalnih gelera, te istovremeno mogu uništiti nekoliko zrakoplovnih ciljeva. Novi će projektili omogućiti vojsci da uništava dronove, ali i da ih onesposobljava i lovi u obavještajne svrhe", ističe stručnjak.

On pretpostavlja da će inženjeri napraviti par projektila takvog tipa – jedan moćniji, za uništavanje letjelica, i drugi, koji će imati manju snagu, ali će moći loviti dronove i spuštati ih na zemlju.

"Ako se projekt bude uspješno razvijao, ova mreža će biti korisna dopuna u našem arsenalu, jer će jedinice PZO moći loviti neprijateljske dronove i prikupljati obavještajne podatke", smatra Litovkin.

Po njegovim riječima, za razvoj projekta i neophodna testiranja bit će potrebno 4-5 godina, poslije čega će novo oružje postati dio arsenala ruske vojske.

U međuvremenu će vojska protiv dronova primjenjivati druga sredstva, na primjer radioelektronska, koja u svom dometu mogu "zaslijepiti" GPS i radiosignale, a također elektromagnetne topove kao što je REX-1. Ovdje saznajte više o suvremenim sustavima koje Rusija koristi u borbi protiv dronova.

Strani ekvivalenti

"U inozemstvu nema takvih ’reznih mreža’. Tamo postoje automatski mamci koji ispaljuju mreže i love dronove kada se nađu u dometu. Ti se mamci koriste protiv dronova manjih i srednjih gabarita. Na primjer, američki ’Predator’ ili turski Bayraktar TB2 ne mogu biti uhvaćeni u takvu mrežu", kaže Ivan Konovalov, direktor za razvoj u Fondu za unapređivanje tehnologija 21. stoljeća.

On tvrdi da su ruski inženjeri otišli malo dalje i napravili mrežu koja presijeca dronove i vjerojatno može loviti strateške bespilotne letjelice. Prave mogućnosti novog oružja bit će poznate tek nakon borbenog testiranja, piše russia byond.

Kopirati
Drag cursor here to close