Cook na mukama
SAD želi zabraniti Appleu predinstalaciju svojih aplikacija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Appleov šef Tim Cook kritizirao je predloženi zakon koji bi, barem u EU, korisnicima omogućio da instaliraju aplikacije na svoje Apple uređaje i mimo App Storea.
Gledam tehnološka pravila o kojima se raspravlja i mislim da zaista ima dobrih dijelova. No, mislim i da ima dijelova koji nisu u najboljem interesu korisnika, istaknuo je gostujući na konferenciji VivaTech koja se ovih dana održava u Francuskoj.
U Europskoj uniji trenutno se raspravlja o dva zakona kojima bi se regulirao rad velikih međunarodnih tehnoloških kompanija - Digital Services Act (Zakon o digitalnim uslugam) i Digital Markets Act (Zakon o digitalnom tržištu). Dok se DSA fokusira na online oglašavanje, DMA se fokusira na kompanije s velikim brojem korisnika (kao što su Google, Apple i Amazon) te predviđa pravila koja bi te kompanije prisilila da svoje platforme otvore i za konkurente.
Moguća šteta za privatnost korisnika
Ono što Cooku posebno smeta je činjenica da bi, ako zakon bude prihvaćen i krene u primjenu, Apple morao omogućiti instaliranje aplikacija na svoje uređaje i mimo App Storea - putem interenta ili kroz druge trgovine aplikacija. Naime, trenutno korisnici Appleovih uređaja mogu (legalno) preuzimati i instalirati aplikacije na svoje uređaje (iPhone i iPad) samo kroz App Store. Za Apple to je jedini način na koji mogu osigurati "visoko kvalitetne aplikacije i spriječiti širenje malwarea".
Stoga je upozorio kako bi omogućavanje instaliranja aplikacija kroz druge kanale naštetilo privatnosti i sigurnosti korisnika.
Ako, na primjer, uzmete prijedlog koji bi prisilio uvođenje mogućnosti instalacije aplikacija na iPhone iz drugih izvora, a to bi bio alternativni način instalacije aplikacija na iPhone, to bi uništilio sigurnost iPhonea, istaknuo je Cook.
Dodao je kako će Apple sudjelovati u raspravi o prijedlogu zakona, jer su neki dijelovi izvrsno osmišljeni.
No, čini se kako bi Cook uskoro mogao imati još malo razloga za glavobolju, javlja Zimo.
Naime, prijedlog koji dolazi od američkog tijela za tržišno natjecanje, a koji je predstavljen ovog tjedna, ima odredbu prema kojoj Appleovi uređaji ne bi smjeli dolaziti s predinstaliranim Appleovim aplikacijama.
Uređaj samo s iOS-om
Tako bi umjesto već instaliranih, besplatnih aplikacija, koje je Apple razvio posebno za iPhone, poput iChat, Kalendar, Bilješke ili FaceTime, uređaj dolazio samo sa osnovnim operativnim sustavom, a korisnici bi potom mogli odabrati koje aplikacije žele dodatni instalirati.
Kako je za Bloomberg pojasnio predstavnik David Cicilline, to bi korisnicima omogućilo da preuzmu one aplikacije koje žele i planiraju koristiti, čime bi se smanjila Appleova dominacija na tržištu.
Prođe li u SAD-u ovaj prijedlog, to bi za Apple značilo potpuno novi način osmišljavanja uređaja i aplikacija, a za korisnike nešto kompliciranije prilagođavanje uređaja vlastitim potrebama. Kritičari prijedloga ističu kako bi to, neke korisnike koji se ne razumiju previše u tehnologiju, odvratiti od kupovine Appleovih uređaja, dok bi drugima moglo izazvati dodatne troškove kupovine aplikacija koje Apple inače daje besplatno.
Ovaj prijedlog i još nekoliko koji se tiču velikih tehnoloških kompanija naći će se na raspravi pred Odborom za pravo Zastupničkog doma sljedeći tjedan.