Udruženje genetičara u Bosni i Hercegovini

Veliki skup genetičara u BiH

Prvi Kongres genetičara u Bosni i Hercegovini s međunarodnim učešćem bit će održan od 2. do 4. listopada u Sarajevu u organizaciji Udruženja genetičara u BiH (GENuBiH).
Sci-Tech / Znanost | 24. 09. 2019. u 10:43 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Trodnevni skup obuhvatit će 97 prezentacija (14 plenarnih i pozvanih predavanja, 15 usmenih i 68 poster prezentacija) iz oblasti humane, forenzičke, mikrobne i biljne genetike te biomonitoringa i genotoksikologije, potvrđeno je Feni u GENuBiH-u.

Riječ je o trećem značajnom znanstvenom skupu koji organizira Udruženje, nakon prethodna dva simpozija genetičara u Sarajevu 2011. i Banja Luci 2015. godine.

Među plenarnim i pozvanim predavačima su eminentni znanstvenici iz Norveške, Francuske, Portugala, SAD-a, Španjolske, Turske, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Sjeverne Makedonije.

Na kongresu će biti prezentirano 47 radova internacionalnih autora. Domaći učesnici dolaze s teritorije cijele BiH. Organizatori su željeli posebno potaknuti sudjelovanje mladih znanstvenika, studenata dodiplomskih, postdiplomskih i doktorskih studija te su za najbolje prezentacije u tim kategorijama osigurane vrijedne nagrade.

Prateći događaj skupa bit će dvodnevna međunarodna radionica "Comet workshop – Basic comet assay techniques" koja će biti održana 5. i 6. listopada u Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu u suradnji sa europskom COST akcijom "hCOMET - The comet assay as a human biomonitoring tool (CA15132)".

Predavači na radionici su voditelj i članovi hCOMET akcije iz Norveške, Portugala, Španjolske, Francuske, Hrvatske i Turske, a pored bh. sudionika, njih 12 inozemnih dolaze iz Hrvatske, Srbije, Turske, Italije i Češke.

Organizator i predavač na radionici iz BiH je viša znanstvena suradnica Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju UNSA dr. sc. Anja Haverić.

Radionica predstavlja značajan doprinos uvođenju nove široko primjenjive metode u bh. genetiku i srodne aplikativne znanstvene oblasti, ali i priliku za uspostavljanje veza sa znanstvenicima iz europskih centara i započinjanje novih kolaborativnih projekata.

 

Kopirati
Drag cursor here to close