Kretanje ledenjaka

Britanski znanstvenici prate dvije sante leda

Radi se o ledenjaku A81, za koji se procjenjuje da je veličine Londona i A76a koji je dugačak je i tanak.
Sci-Tech / Znanost | 13. 03. 2023. u 20:40 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Britanski znanstvenici pomno prate dvije sante leda za koje se smatra da su najveće na svijetu dok plutaju prema područjima gdje bi mogle ometati plovidbu, ribolov ali i uticati na seobu divljih životinja.

Radi se o ledenjaku A81, za koji se procjenjuje da je veličine Londona i A76a koji je dugačak je i tanak.

Ovim smrznutim blokovima veličine grada koji su se odvojili od Antarktika trebat će desetljeća da se otope i nestanu a mogli bi stvarati ozbiljne probleme u okeanima, javlja BBC.

Skupina istraživača fotografirala je jedan ledeni brijeg A81 dok su letjelicom letjeli izvan britanske baze Halley.

Koliko je A76a velik, možda najbolje govori opis oceanografa Gerainta Tarlinga koji je bio na brodu u Weddellovu moru kad im se ledenjak našao na putu.

''Bio nam je direktno na putu dok smo plovili kući pa nam je trebalo 24 sata da ga obiđemo'', rekao je oceanograf za BBC.

''Približili smo se na nekim mjestima i imali smo poprilično dobar pogled na to. Prikupili smo vodu oko brijega pomoću posebnih cijevi ispod broda, tako da imamo mnogo uzoraka za proučavanje'', rekao je on.

Ledenjak A76a odvojio se od ledene ploče Filchner-Ronne još u svibnju 2021. godine, međutim nošen strujama i vjetrovima sada putuje na sjever prema Falklandu. Znantvenici su zabrinuti da bi mogao skrenuti bliže obali i zapeti u plitkim vodama. To bi moglo dovesti do njegovog raspadanja na manje sante leda koje bi ugrozile kretanje brodova u tom području.

Drugi ledenjak, A81, krajem siječnja odvojio se od ledene ploče Brunt. Naučnici su očekivali da će se odvojiti i ranije, a sad procjenjuju da bi nošen morskim strujama mogao krenuti istim putem kojim ide i A76a.

Kopirati
Drag cursor here to close