Hajrudin Ferizović
Da je živ, vjerojatno bi ovu vijest doživio kao najradosniju: Autori inovacije su njegovih troje unučadi
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Vertikalna turbina sa usmjerivačem lopatica prema vjetru'' nagrađena je zlatnom medaljom na sinoć završenoj 20. međunarodnoj izložbi inovacija ARCA, u Zagrebu.
Da je živ, poznati i širom svijeta nagrađivani bihaćki inovator, i predani pedagog inovatorstva, Hajrudin Ferizović, vjerojatno bi ovu vijest doživio kao najradosniju, kao jedan od najvećih vlastitih uspjeha: autori inovacije su njegovih troje unučadi.
Autorice Samija i Selmija su magistrice znanosti, dok su njih sve troje, uključujući i Haruna, diplomirani inženjeri.
''Vrijedno je podsjetiti, radi afirmacije roditeljskog odgoja i obrazovanja, da su njih troje djeca Hajrudinove kćerke i sina, oboje također autori nagrađivanih inovacija i vlasnici diploma VSS. Valja istaći i činjenicu da su njih troje napravili i modelom dokazali vrijednost svoje zamisli, a sve to prikazali dobro urađenim video snimkom, na bosanskom i engleskom jeziku'', priopćeno je iz Asocijacije inovatora BiH.
Koliko je za članove žirija važno da postoji neki uvjerljivi, materijalni dokaz kvaliteta inovacije, vidi se i na primjeru drugog dobitnika zlatne medalje, Zorana Dujakovića, iz Banja Luke.
On je svoj ''Podvodni punjač gasovitih ili tečnih medija'' izradio kao da je ''tvornički''. Donio ga u Zagreb, odgovorio uvjerljivo na sva pitanja četvorice članova žirija stručnih za strojarske konstrukcije... Zoran je međunarodnim diplomama ovlašteni stručnjak za podvodni i podzemni svijet – M3 ronilački i UIS speleološki trener - navodi se u priopćenju.
Dobitnik srebrene medalje, Cazinjanin Husnija Kapić, bio je krajnje uvjerljiv sa svojom ''CNC mašina za rezanje poroznih materijala'' – on je nju dovezao i sva tri radna dana izložbe objašnjavao članovima žirija i potencijalnim poslovnim partnerima. Bilo je i narudžbi strojeva, a njih 10-ak već su u primjeni širom Hrvatske.
Brončane medalje dobili su dr. sc. Fikret Alić, profesor termodinamike na Mašinskom fakultetu u Tuzli, za ''Fleksiblni termo-akumulacioni konventivni emiter“; Armin Hujić iz Sarajeva, za ''Samopodešavajući rezervoar za održavanje željene temperature tople vode“ i dr. Emsad Halilović iz Kladnja, specijalizant amdominalne medicine, za ''Evakuator crijevnog sadržaja“.
Inovacije članova Asocijacije inovatora BiH detaljno je razgledao prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu i predsjednik Udruge inovatora Hrvatske - navodi se u priopćenju.