Stožer ne govori istinu
Đikić: Strožije mjere u drugim zemljama djeluju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Znanstvenik Ivan Đikić u otvorenom pismu poručio je da strožije mjere djeluju te netočnima ocijenio neke izjave ministara Beroša i Božinovića s današnje konferencije Nacionalnog stožera.
Đikić se u otvorenom pismu osvrnuo na izjavu ministra Beroša da je nakon mjera uvedenih 26. listopada, broj novozaraženih pao te da, ako se uspoređuju hrvatske mjere i mjere kod drugih, s blažim mjerama Hrvatsja postiže bolje, ako ne i jednake rezultate.
"Odgovorno tvrdim da su to netočne izjave koje se, vrlo vjerojatno, koriste u funkciji medijske manipulacije umjesto da se iznesu točni i javno dostupni podaci", ustvrdio je Đikić, prenosi Hina.
U pismu je priložio grafove po kojima Hrvatska s liberalnim mjerama ima kontinuirani porast broja zaraženih, broja hospitaliziranih i broja umrlih u usporedbi s nekim zemljama EU (Irska, Slovačka, Nizozemska, Češka i Francuska) koje su ranije imale velike brojeve zaraženih, a sada bilježe značajan pad broja zaraženih "zbog uvođenja pravilnih mjera".
Također, rekao je da se Hrvatska treba ugledati na primjer Slovačke, koja je malo veća od Hrvatske, u proljeće je bila slično uspješna, a danas Hrvatska od nje ima dvostruko veći broj umrlih.
Poručio je da je neistina da strože mjere ne djeluju jer smo se u njihovo djelovanje i sami uvjerili u proljeće u Hrvatskoj.
"Zbog svih rastućih brojeva, a posebno zbog preko 500 mrtvih osoba unutra zadnja dva tjedna, ozbiljan i odgovoran ministar zdravstva dobro bi razmislio o uspješnosti i posljedicama obnašanja ove odgovorne funkcije", ustvrdio je Đikić.
Osvrnuo se i na izjavu ministra Božinovića - da će se, ako se u ovom tjednu ne zabilježi početak trenda smanjenja novozaraženih, razmotriti nove mjere - te ustvrdio da je prema dosadašnjim bojevima širenja zaraze u Hrvatskoj, malo vjerojatno da će se smanjiti broj novozaraženih u realnom vremenu.
Đikić je zatražio i objašnjenje što predviđa strategija Vlade ako broj zaraženih značajno ne padne, ili broj umrlih bude veći od 1500 ili 2000 osoba.
Između ostalog, upozorio je da će se limitiranjem broja genetskih testiranja na oko 5000 po danu, umjesto najmanje 10.000, dobiti nevjerodostojni podaci o broju zaraženih.
Dodao je i kako je nejasan razlog zbog kojega se odugovlači s uvođenjem brzih antigenskih testova jer "oni mogu pomoći i ekonomski i epidemiološki".
Ministrima je poručio da ih činjenica da je u Hrvatskoj samo u zadnja dva tjedna umrlo preko 500 ljudi, odnosno oko 50 posto od ukupnog broja umrlih od početka pandemije, ne bi trebala ostavljati ravnodušnima.
"Nastavite li s ovakvim liberalnim mjerama, broj umrlih će i dalje rasti i to upravo zbog toga što nismo (niste!) reagirali prije dva tjedna. Smatram svojom profesionalnom i moralnom dužnošću upozoriti Vas na točne znanstvene podatke", istaknuo je Đikić.
Predložio je zatvaranje noćnih klubova i barova koji su bili među glavnim izvorima zaraze još od ljeta, istaknuvši da ta mjera ima velik učinak, a ne šteti ekonomiji kao lockdown (zatvaranje) i nije policijski sat, javlja Hina.
"Ako je odugovlačenje direktno ili indirektno povezano s nadolazećim obilježavanjem Kolone sjećanja u Vukovaru, Škabrnji i drugim mjestima stradanja, onda je pravo vrijeme da spriječite ona nova stradanja, koja su u situaciji velikog broja okupljenih na istom mjestu gotovo neizbježna. Za njih ste, u ovom trenutku, upravo vi izravno odgovorni", zaključio je Đikić u otvorenom pismu.