Dictionary.com
"Haluciniranje" je riječ godine
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Leksikografi popularnog online rječnika Dictionary.com za riječ godine odabrali su "halucinirati" u kontekstu umjetne inteligencije.
Riječ je o glagolu koji znači "proizvesti lažne
informacije protivne namjeri korisnika i predstaviti ih kao istinite i činjenične." To se događa kad "chatbotovi i drugi AI alati samouvjereno izmišljaju stvari".
Prikladna riječ
Ovu riječ su odabrali jer su uvjereni da će umjetna inteligencija u budućnosti biti ključna tehnologija koja će obilježiti naše živote. Ona se, kažu, čini prikladnom za vrijeme u povijesti u kojem se nove tehnologije mogu činiti poput snova ili fikcije, "osobito kada proizvode vlastite fikcije".
Upotreba riječi "halucinirati" naglo je porasla sa sve raširenijom upotrebom umjetne inteligencije. Digitalna izdanja raznih medija ovu su riječ u svojim člancima ove godine koristila 85 posto češće nego lani, a Dictionary.com bilježi porast od 46 posto u istraživanju značenja tog pojma.
Leksik u znaku umjetne inteligencije
Uobičajili su se i drugi izrazi povezani s umjetnom inteligencijom, uključujući "LLM" (skraćenica za "veliki jezični model"), "generativna AI", "GPT" i "chatbot", piše Dictionary.com. Traženje riječi povezanih s umjetnom inteligencijom u rječniku skočilo je u prosjeku za 62 posto ove godine.
"Haluciniranje" se u računalnoj znanosti koristi najmanje od 1971., a sa strojnim učenjem i umjetnom inteligencijom povezuje se od devedesetih godina. Definiciju vezanu uz umjetnu inteligenciju, Dictionary.com je na svoju stranicu dodao početkom ove godine.
Metaforičko proširenje
Stručnjaci kažu da je pojam "halucinirati" usporediv s drugim tehničkim izrazima koji su u početku imali drugačija značenja, kao što su "spam" ili "virus". Ova vrsta evolucije je relativno česta, a lingvisti čak imaju izraz za to: metaforičko proširenje.
U uži izbor za riječ godine po izboru stranice Dictionary.com ušli su i pojmovi "štrajk", "vokeizam", "optužen", "divlji požar" i "rizz". Ova posljednja zapravo je skraćenica od "karizme" i bila je toliko popularna da je proglašena Oxfordovom riječi godine 2023.