Ćiribu-ćiriba

Kinezi napravili pametne majmune usadivši im gene ljudskog mozga

Od jedanaest majmuna kojima je virusom ugrađen gen iz ljudskog mozga uginulo je šest. Preostalih pet je dobilo poboljšanu memoriju, bolju od običnih rezus-majmuna
Sci-Tech / Znanost | 21. 04. 2019. u 10:29 Bug.hr

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Posljednja kontroverzna kineska biomedicinska studija zvuči poput prequel-scenarija za Planet majmuna. Prema South China Postu, tim kineskih istraživača je u pet od jedanaest rezus-majmuna uspješno transferirao gen MCPH1, važan za razvoj ljudskog mozga.

Rezultati istraživanja su prošloga mjeseca objavljeni u pekinškom Nacionalnom pregledu znanosti, nakon što su provedeni na Institutu za zoologiju Kunming i Kineskoj akademiji znanosti u suradnji s američkim istraživačima sa Sveučilišta North Carolina.  

Istraživanje je prvo takve vrste u svijetu, a činjenica da je u pet majmuna uspješno usađen ljudski moždani gen odmah je pokrenula mnoštvo etičkih pitanja. Znanstvenici studije tvrde da su dobiveni rezultati od velikog značaja za razumijevanje razvoja ljudskog mozga.

Ljudski gen microcephalin (MCPH1) je pomoću virusa-nosača unesen u jedanaest majmunskih embrija, od kojih je pet preživjelo taj postupak. Kada su odrasli, preživjeli rezus-majmuni „ojačani“ ljudskim moždanim genom su podvrgnuti testovima memorije različitih boja i oblika prikazanih na zaslonu, a potom su podvrgnuti i MRI skeniranju.

Magnetna rezonancija genski manipuliranih majmunskih mozgova otkrila je da im je trebalo dulje vrijeme razvoja do postizanja pune neurološke zrelosti u odnosu na „obične“ rezus-mozgove. Baš kao i kod ljudi. A testovi kratkotrajnog pamćenja i vremena reakcije pet modificiranih majmuna bili su statistički značajno bolji u usporedbi s normalnim mozgovima običnih majmuna.

Istraživanje je posljedično podijelilo mišljenja u međunarodnoj znanstvenoj zajednici. Jedni dovode u pitanje etičnost ljudskog miješanja u genetski kôd životinjskih vrsta, dok drugi tvrde da su takve vrste eksperimenata vrlo bitne za napredak i razvoj spoznaja u području neurološkog razvoja ljudi.

Transgenska istraživanja, koja uključuju umetanje gena iz jedne vrste u drugu, oduvijek su izazivala žestoke etičke rasprave u znanstvenim krugovima. Ni ova studija o mozgu majmuna manipuliranom umetanjem ljudskih gena nije iznimka i za mnoge je očigledan primjer koliko je transgenika neetično područje.

Opširnije na stranicama portala Bug.hr

Kopirati
Drag cursor here to close