WOW

Komet Neowise iznad Mostara: Vidljiv sad i opet za 7 tisuća godina

Svaki komet je zapravo nepredvidiv i ponaša se po svojim pravilima. Nikad ne znamo kad će se na nebu pojaviti, baš kao što se pojavio i Neowise.
Sci-Tech / Znanost | 15. 07. 2020. u 09:23 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Fotograf portala Bljesak.info protekle noći iznad Mostara zabilježio je nevjerojatne fotografije kometa Neowise kojeg je NASA otkrila krajem ožujka ove godine.

Riječ je o kometu čiji je promjer pet kilometara. U lipnju smo ga izgubili iz vida, ali početkom srpnja je opet postao vidljiv, pa čak i golim okom u nekim dijelovima naše zemlje.

Vidljiv je sat vremena nakon zalaska sunca ukoliko gledate u pravcu sjeverozapada, a ako ste 'noćna ptica' ovu izuzetno jedinstvenu pojavu možete vidjeti u pravcu sjeveroistoka nekih sat vremena prije izlaska sunca.

Foto: Bljesak.info / Komet Neowise iznad Mostara: Vidljiv sad i za 7 tisuća godina opet 

Unutarnja orbita, odnosno period kad napravi “krug”, traje mu 4.500 godina, a vanjska 6.800 godina, što znači da će se na Zemlji moći vidjeti ponovno 8.820. godine pa iskoristite ovu priliku ako vam se ne čeka deveto tisućljeće.

Ovaj komet je retrogradan što znači da se kreće u suprotnom smjeru od ostalih tijela, a orbita mu je slična paraboli. Najbliže će Zemlji biti s 22. na 23. srpnja i to na udaljenosti od nekih 103 milijuna kilometara.

Svaki komet je zapravo nepredvidiv i ponaša se po svojim pravilima. Nikad ne znamo kad će se na nebu pojaviti, baš kao što se pojavio i Neowise.

Vidjeti komet na nebu nije nimalo učestala pojava. Posljednji pravi komet na našem je noćnom nebu sjajio daleke 1996. godine.

Foto: Bljesak.info / Komet Neowise iznad Mostara: Vidljiv sad i za 7 tisuća godina opet 

Svaki komet ima jezgru koju čine smrznute tvari odnosno led s prašinom. Oko jezgre se razvija koma koja s jezgrom čini glavu kometa, a iza nje ide rep. Neowise ima dva repa, tzv. blizance, jedan od prašine, a drugi od ioniziranog plina. Kometi dolaze iz najudaljenijih dijelova Svemira u koje ih je “bacila” gravitacija velikih planeta kad je naš Sunčev sustav nastajao.

Zato se procjenjuje da je Neowise star upravo toliko, oko 4,6 milijardi godina! Najviše kometa “živi” u tzv. Oortovom oblaku koji se nalazi na samoj granici Sunčevog sustava. Velik broj kometa ne preživi bliski susret sa Suncem nego se raspadne, no kod ovog to nije slučaj. Što se više bude udaljavao od Sunca, slabije ćemo ga i vidjeti. Zato iskoristite ove dane i svjedočite rijetkom nebeskom fenomenu.

Video: NASA Science Live: How to Spot Comet NEOWISE
Kopirati
Drag cursor here to close