Simpozij u Mostaru

FOTO | "Stećci su dio identiteta Hercegovine, trebamo im posvetiti više pažnje"

Asistent na Studiju povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru Toni Barać naglasio je kako je riječ o jedinom simpoziju o stećcima, a koji se održava već pet godina.
Sci-Tech / Znanost | 22. 10. 2024. u 12:50 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Mi se u Bosni i Hercegovini trebamo više nego drugi baviti stećcima jer nijedna zemlja nije kao Hercegovina, tako gusto naseljena stećcima. Nijedna nema tako velikih i lijepo ukrašenih nekropola kao Hercegovina koje nadilaze neke druge", kazao je pročelnik Studija povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru profesor Damir Zorić.

Matica stećaka

Govorio je on na Međunarodnom znanstveno-stručnom simpoziju "Stećci u 21. stoljeću: nove spoznaje i mogućnosti interpretacije" koji je u utorak održan na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

Foto: Ivana Krezić / Bljesak.info / Pročelnik Studija povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru profesor Damir Zorić

Kako je pojasnio Zorić, od svih stećaka koji imaju natpise na sebi gotovo polovica ih je u Hercegovini.

"To govori o tome da je Hercegovina matica stećaka i zato Mostar i ovaj fakultet trebaju više posvećivati pažnje stećcima. Trebaju i drugi u svakom slučaju, ali ovdje u Hercegovini, to je dio identiteta, povijesnog identiteta u zemlji koja se zove Hercegovina i zato nastojimo organizirati simpozij i evo treći put imamo tri puta više sudionika nego prvi put i to nas čini sretnima", istaknuo je Zorić.

On je ukazao na činjenicu da je na ovaj simpozij stiglo više od 25 sudionika koji dolaze iz četiri zemlje, što svjedoči koliko je ovo područje široko.

Foto: Ivana Krezić / Bljesak.info / Međunarodni znanstveno-stručni simpozij o stećcima u Mostaru

31 stručnjak

Asistent na Studiju povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru Toni Barać naglasio je kako je riječ o jedinom simpoziju o stećcima, a koji se održava već pet godina.

"Ovim simpozijem imamo najveći broj sudionika u odnosu na prethodna izdanja. Ukupno imamo 24 izlaganja od strane 31 stručnjaka, umjetnika, povjesničara, itd. Ističemo da je ovim simpozijem ostvarena suradnja Hrvatskom akademijom za znanost i umjetnost te da je program obogaćen izložbom fotografija Sanele Budalice Meco i Nedima Mece", kazao je Barać.

Foto: Ivana Krezić / Bljesak.info / Asistent na Studiju povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru Toni Barać

Kako je pojasnio, riječ je o istraživačima stećaka koji su preko stećkopedije upisali na desetine lokaliteta.

Podsjetimo, simpozij je okupio 31 uglednog stručnjaka i znanstvenika različitih disciplina iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, s ciljem istraživanja i prezentacije aktualnih razmišljanja te novih spoznaja o stećcima.

Tema simpozija obuhvatila je širok spektar pristupa, od povijesnih, umjetničkih i arheoloških, do etnoloških i drugih srodnih znanosti.

Organizatori simpozija su Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Studij povijesti umjetnosti i Hrvatska akademija za znanost i umjetnost u Bosni i Hercegovini.

Foto: Ivana Krezić / Bljesak.info / Međunarodni znanstveno-stručni simpozij o stećcima u Mostaru

 

Kopirati
Drag cursor here to close