Marie Curie

Na današnji dan rođena jedina žena u povijesti s dvije Nobelove nagrade

Do današnjeg dana jedina je žena koja ima dvije Nobelove nagrada – i jedina osoba s dvije različite Nobelove nagrade u dva različita znanstvena područja.
Sci-Tech / Znanost | 07. 11. 2024. u 13:37 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na današnji dan prije točno 157 godina u Varšavi je rođena poljska fizičarka i kemičarka Marie Curie.

Marie Curie bila je prva žena u povijesti koja je dobila Nobelovu nagradu – i to za fiziku za otkriće radioaktivnosti 1903. godine, a koju je podijelila sa suprugom Pierrom te znanstvenikom Henryjem Bacquerelom.

Iz velike mase uranijevog smolinca kemijskim putem je izolirala manju količinu novog kemijskog elementa radija, koji je milijun puta radioaktivniji od uranija. Otkrila je i drugi radioaktivni kemijski element – polonij. Za kemiju je dobila Nobelovu nagradu 1911. godine.

Dvije nobelove nagrade

Do današnjih dana jedina je žena koja ima dvije Nobelove nagrada – i jedina osoba s dvije različite Nobelove nagrade u dva različita znanstvena područja.

Marie Curie, djevojački Maria Sklodowska, rođena je 7. studenog 1867. godine u Varšavi u obitelji edukatora. Majka joj je bila učiteljica, a otac profesor matematike i fizike. Ne čudi stoga što je zarana pokazivala sklonost prema znanosti.

Iako je bila briljantna učenica, u ono vrijeme ženama nije bilo dopušteno upisati fakultet. Morala je marljivo raditi različite fizičke poslove kako bi skupila novac za svoje obrazovanje, i u konačnici upisati prestižnu Sorbonneu u Parizu na kojoj je upoznala svojeg budućeg supruga i kolegu.

U braku s Pierrom Curiejem dobila je dvije kćeri – Irene Joliot-Curie koja je i sama postala dobitnica Nobelove nagrade za kemiju (1934.), te kći Evu Curie koja je bila spisateljica, prenosi Punkufer.

Utjecala na žene u znanosti

Marie Curie utabala je put brojnim ženama u znanosti – bila je prva profesorica na Sveučilištu u Parizu, prva članica pariške Academie de medicine, kao i prva ravnateljica Radijskog instituta u Parizu. Po njoj je nazvan planetoid 7000 Curie kao i radioaktivni mineral sklodovskit.

Tijekom Prvog svjetskog rata pomogla je u razvijanju mobilnih radiografskih jedinica za pružanje rendgenskih usluga i tako omogućila liječenje ranjenika na terenu.

Marie Curie umrla je 4. srpnja 1934. godine u sanatoriju Sancellemoz u Passyju od posljedica aplastične anemije, a koje se povezuje s pretjeranom izloženošću radioaktivnim tvarima u njezinom znanstvenom radu.

Kopirati
Drag cursor here to close