Edukacija na temu
Otvoren natječaj ''Riječima upozoriš, da spasiš okoliš!''
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na današnji dan, širom svijeta se obilježava Dan planete Zemlje, koji za cilj ima podizanje svijesti pojedinaca, zajednica i institucija o važnosti brige za planetu na kojoj živimo i koju dijelimo s drugim živim bićima.
Obrazovanje je temelj napretka i ključno je educirati javnost o konceptima klimatskih promjena i utjecajima koje one imaju na našu planetu, kako bi potaknuli akciju u
obrani zaštite životne sredine i njenih stanovnika.
U cilju edukacije na ovu temu, kao i isticanja važnosti klimatskih akcija koje se poduzimaju u cilju smanjenja CO 2, smanjenja energije, te zaštite okoliša, u sklopu projekta
''Povećanje ulaganja u javne objekte s niskom stopom emisije ugljika u Bosni i Hercegovini'', koji financira Zeleni klimatski fond (GCF), a realizira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) danas je pokrenut konkurs ''Riječima upozoriš, da spasiš okoliš!''.
Pravo na sudjelovanje imaju svi/e novinari/ke, urednici/ce i blogeri/ce iz Bosne i Hercegovine, koji ispunjavaju uvjete propisane pravilima ovog konkursa. Kako bi se podigla svijest javnosti o povećanim emisijama stakleničkih plinova, klimatskim akcijama koje se poduzimaju u općinama da se smanje emisije CO 2 , važnosti uštede energije, te ulaganju u zelenu ekonomiju, cilj konkursa jeste da se pruži prilika sudionicima da kroz svoje priče ukažu na bitnost navedenih tema.
Natječaj će trajati u periodu od 22.04. do 24.05.2020. godine, a stručni žiri će, prema unaprijed određenim kriterijima, proglasiti tri najbolje priče. Pobjedničke priče će biti nagrađene predviđenim novčanim nagradama. Svi zainteresirani se mogu prijaviti na zvaničnoj stranici, www.spasiokolis.ba, gdje se nalazi više informacija o samim uvjetima konkursa.
Projekt „Povećanje ulaganja u javne objekte s niskom stopom emisije ugljika u Bosni i Hercegovini“ ima za cilj pružiti podršku naporima Bosne i Hercegovine da odgovori na izazove klimatskih promjena i smanji emisije stakleničkih plinova. Osmogodišnji projekt financira Zeleni klimatski fond (GCF), a realizira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u suradnji s Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Federalnim ministarstvom prostornog uređenja, Fondom za zaštitu okoliša Federacije BiH i Fondom za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske.