Slučajno

Otkrivena Valeriana - Grad Maja prepun čuda

Otkriće Valeriane naglašava činjenicu da još uvijek postoje velike praznine u našem znanju o postojanju ili odsutnosti velikih nalazišta unutar još nemapiranih nizinskih područja Maja
Sci-Tech / Znanost | 30. 10. 2024. u 10:51 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Arheolozi u Meksiku otkrili su golemi, drevni grad Maja, koji su nazvali Valeriana, skriven duboko u džungli u južnoj državi Campechea - prostrano, urbano naselje, prepuno arhitektonskih čuda i s poljoprivrednom infrastrukturom

Otkriće onoga što se čini kao urbani krajolik dovodi u pitanje postojeće znanje o rasprostranjenosti i gustoći naselja drevnih Maja. Valeriana je otkrivena slučajno zahvaljujući Lidaru, odnosno Light Detection and Ranging, tehnologiji koja koristi lasere za mapiranje i analizu arheoloških krajolika.

Video: Ancient Mayan city discovered in Mexico jungle by accident | BBC News

Skup podataka korišten za studiju proizašao je iz visokokvalitetnih podataka Lidara iz zraka prikupljenih 2013. u sklopu projekta praćenja šuma pod nazivom Alianza, a vodi ga Nature Conservancy u Meksiku, kako bi se smanjile emisije uzrokovane krčenjem šuma.

''Tvrdimo da podaci Alianze pokazuju niz gustoća drevnih naselja usporedivih s onima dokumentiranim arheološkim istraživanjem usmjerenim na lokalitete u regiji, od gotovo praznih ruralnih krajolika do gusto naseljenih urbanih područja'', rekli su istraživači u studiji koju je objavio Cambridge University Press.

''Otkriće Valeriane naglašava činjenicu da još uvijek postoje velike praznine u našem znanju o postojanju ili odsutnosti velikih nalazišta unutar još nemapiranih nizinskih područja Maja'', rečeno je. Klasična civilizacija Maja datira iz razdoblja između 250. i 900. godine novog doba, kada je proširila svoju vlast nad današnjim južnim Meksikom i današnjim Belizeom, El Salvadorom, Gvatemalom i Hondurasom.

Video: "Lost Maya City Valeriana Discovered in Mexico: Ancient Pyramids and Culture Explored"

Analizom arheološkog nalazišta utvrđena je ukupna gustoća naseljenosti od 55,3 objekata po četvornom kilometru. Istraživači su identificirali ukupno 6764 građevine, što ukazuje na napučen drevni grad. Ovo otkriće služi kao odskočna daska za razumijevanje urbanizacije i obrazaca naseljavanja drevnih Maja.

 

Kopirati
Drag cursor here to close