Ovisimo o milosti drugih
Poruka bogatim zemljama: Dijelite cjepivo s Balkanom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Europa i farmaceutske grupacije moraju zajednički raditi na ubrzavanju cijepljenja protiv Covid-19 i zajednički dijeliti doze sa siromašnim zemljama, izjavio je u petak čelnik europskog ogranka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), izražavajući brigu zbog širenja novih varijanti virusa.
''Trebamo se udružiti u ubrzanju cijepljenja'', izjavio je direktor europske regije WHO Hans Kluge u intervjuu za AFP, dok se Europa bori da prevaziđe spori početak kampanje cijepljenja u jeku napetosti između Bruxellesa i proizvođača cjepiva.
Kluge je kazao da konkurentske farmaceutske kompanije moraju udružiti napore na ''drastičnom povećanju proizvodnih kapaciteta''.
U Europskoj uniji samo je 2,5 posto stanovništva primilo prvu dozu cjepiva, iako su objave nekoliko laboratorija o povećanim isporukama cjepiva pojačale nade u ubrzanje isporuke.
Upitan da li će cjepiva koje su dostupna od prosinaca biti efikasne protiv novih varijanti virusa, Kluge je izjavio: ''To je veliko pitanje, zabrinut sam''.
''Moramo biti spremni na nove problematične mutacije virusa'', upozorio je on, pozivajući zemlje da prošire svoje kapacitete sekvenciranja genoma.
Ponovio je poziv WHO-a bogatim zemljama da pokažu solidarnost prema siromašnim zemljama koje nisu u stanju da kupe cjepivo, tražeći od bogatih da podijele svoje doze nakon što su cijepili dio vlastitog stanovništva.
Kluge je sugerirao da bogate zemlje podijele svoja cjepiva nakon što su cijepljeni stari, zdravstveni radnici i ljude s komorbiditetima, bez čekanja da pređu prag od 70 posto cijepljenjih potreban za sticanje imuniteta krda.
Prekretnica od 100 milijuna ubrizganih cjepiva pređena je u utorak, dok je 65 posto cijepljenja obavljeno u zemljama s visokim prihodima, sudeći po kriterijima Svjetske banke.
''Znamo da su EU, Kanada, Britanija i SAD naručili i sklopile ugovore za nabavku doza koje su devet puta veće od potrebnih. Stoga je moj stav da ne morate čekati da cijepite 70 posto stanovništva da bi ste dijelili cjepivo s Balkanom, centralnom Azijom i Afrikom'', kazao je Kluge.