Lepenski čovjek
Srbi 'oživjeli' čovjeka starog 10.000 godina
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Srpski znanstvenici su uz pomoć virtualne stvarnosti "oživjeli" drevnog stanovnika Srbije koji je prije 10.000 godina živio u Đerdapskoj klisuri, a ovaj znanstveni podvig bit će svečano predstavljen u četvrtak, 16. prosinca, u Dubaiju, na Svjetskoj izložbi Expo, prenosi Srna.
Srpski arheolozi, antropolozi, bioarheolozi i informatičari, predvođeni profesorom Sofijom Stefanović, uz podršku Nacionalne platforme "Srbija stvara", napravili su naučni podvig i stvorili biokinetički model, vjernu "živu" kopiju lica drevnog stanovnika Lepenskog vira, pišu Večernje novosti.
Prvi su uspjeli da razviju analitičke procese i, uz pomoć informacija skrivenih u kostima, napravili su virtualnog čovjeka, koji se ponaša isto kao i onaj koji je živio prije 10 milenija.
Ovaj drevni čovjek predstavit će se svijetu u dobi od 55 godina, koliko je imao uoči smrti, a njegovo lice prikazivat će sva osjećanja, od radosti, preko ljutnje do dosade, kao i u vrijeme dok je lutao Đerdapskom klisurom, malim rajskim vrtom u to hladno vrijeme, pošto je "dunavska oaza" oko Lepenskog vira bila bogata biljnim i životinjskim svijetom.
Stefanović je rekla da je oživljeno lice đerdapskog lovca-sakupljača iz mezolita tek početak mnogo veće priče, te da se sada radi i na skeniranju drugih kostiju, jer je namjera da se napravi biokinetički model cijele individue i da se postavi u eko-sistem Đerdapa, kao i da se rekonstruiraju biljni i životinjski svijet i objekti koji su tada postojali.
Drevne kosti đerdapskog čovjeka su sačuvane na Odjelu za arheologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a srpski znanstvenici su odlučili da ga ''ožive'' uz pomoć informatičkih tehnologija, koje se koriste u industriji video-igara.
Pretpostavlja se da je ovaj drevni muškarac visok 178 centimetara, težak oko 70 kilograma, a sahranjen je na način kako su sahranjivani šamani, koji su u svojoj sredini smatrani vidovnjacima i iscjeliteljima.
Urađeno je 3D skeniranje lubanje, koje je omogućilo da se na trodimenzionalnom printeru izradi savršena kopija lubanje, na kojoj je rađena fizička rekonstrukcija forenzičkim metodama, mišić po mišić i meka tkiva.