Koje ima sve manje
Gdje smo mi? Svjetski je dan slobode medija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Danas se obilježava Svjetski dan slobode medija. Cilj obilježavanja 3. svibnja je podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njenih temeljnih načela.
Glavna skupština Ujedinjenih naroda (UN) proglasila je 3. svibanj Svjetskim danom slobode medija 1993. godine, a obilježava se na godišnjicu Windhoeške deklaracije, izjave o principima slobodnih medija koju je sastavila grupa afričkih novinara 1991. godine u Windhoeku, u Namibiji, s jedinstvenom vizijom – zaštititi temeljna prava slobodnog tiska.
Ovom deklaracijom se podrazumijeva nezavisnost u odnosu na političke, ekonomske i vladajuće strukture.
U izvještaju Reportera bez granica i po njihovom Svjetskom indeksu medijskih sloboda (World Press Freedom Index) za 2022. godinu, Bosna i Hercegovina se nalazi na 67. mjestu i pala je za devet mjesta u odnosu na prošlu godinu.
State Department i mi
U izvještaju o ljudskim pravima i slobodi medija američkog State Departmenta za 2021. godinu navodi se i pritisak na portal Bljesak.info.
''News portal Bljesak.info bio je pod pritiskom nakon što je objavio tekst o podnošenju kaznene prijave protiv ministra unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona. Ministar, koji je odbio komentirati, nakon objave priče nazvao je urednike optužujući ih da rade priču “za svoje interese”. U pisanoj reakciji označio je Bljesak.info neprofesionalnim i neodgovornim zbog objavljivanja “anonimnog i neistinitog pamfleta”, navodi se u izvještaju State Departmenta.
Podsjećamo, State Department kritizirao je i 2020. godine Vladu HNŽ-a zbog ograničenja pristupa informacijama nakon '' odluke o zabrani prisustvovanja nekih novinara press konferencijama, tvrdeći da je to mjera zaštite zdravlja''.
Srbija je najlošije rangirana od svih zemalja bivše Jugoslavije, iako se na skali popela za 14 mjesta u odnosu na izvještaj iz 2021. godine i sada je 79. mjestu u kategoriji problematičnih zemalja.
U istoj kategoriji su i BiH, Slovenija (54. mjesto), Sjeverna Makedonija (57. mjesto) te Crna Gora (63. mjesto). Hrvatska je zauzela 48. mjesto i nalazi se u kategoriji “zadovoljavajućih”.
U posljednjih deset godina, u svijetu je ubijeno više stotina novinara. Prošle godine ubijeno je 47, a zatvoreno je više od 350 novinara.
Prema izvještaju Reportera bez granica, najvećem riziku su izloženi novinari koji prate oružane sukobe u svijetu, ali mnogo njih je ubijeno i izvan oružanih sukoba.
Gdje je tko?
Zadovoljavajuće: Češka (20), Moldavija (40), Sjedinjene Američke Države (42)
Problematične: Armenija (51), Rumunija (56), Sjeverna Makedonija (57), Kosovo (61), Crna Gora (63), Bosna i Hercegovina (67), Kirgistan (72), Srbija (79), Mađarska (85), Gruzija (89), Bugarska (91), Ukrajina (106)
Teška situacija: Kazahstan (122), Uzbekistan (133), Tadžikistan (152)
Veoma ozbiljna situacija: Bjelorusija (153), Azerbejdžan (154), Rusija (155), Avganistan (156), Pakistan (157), Kina (175), Turkmenistan (177), Iran (178).