Dobro očuvana kljova

Tijekom građevinskih radova na metro stanici pronađen zub mamuta

Prema riječima paleontologa iz Prirodnjačkog muzeja, zub dug 73 centimetra potiče iz ledenog doba i star je između 50.000 i 15.000 godina. Njegova veličina sugerira da je pripadao mlađoj jedinki.
Sci-Tech / Znanost | 15. 02. 2023. u 13:04 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U austrijskoj prijestolnici je tijekom građevinskih radova na metro linijama na jednoj od stanica pronađen zub mamuta.

Dobro očuvana kljova otkrivena je tijekom kopanja tunela na metro stanici Volkstheater, iza bečkog Univerzitata, na dubini od 13 metara.

Prema riječima paleontologa iz Prirodnjačkog muzeja, zub dug 73 centimetra potiče iz ledenog doba i star je između 50.000 i 15.000 godina. Njegova veličina sugerira da je pripadao mlađoj jedinki. Odmah je predat muzeju na dalju analizu. Činjenica da je uopće prepoznat kao zub mamuta je sretna slučajnost. U početku se mislilo da je u pitanju komad drveta.

Teritorij grada na kojem se danas nalazi park Gradske vijećnice je prije 12.000 godina pokrivao dio ogromne takozvane mamutske stepe koja se prostirala od srednje Europe do Azije. U ovom tipu pejzaža raslo je samo nekoliko stabala, uglavnom zeljaste biljke i trava kao i nisko grmlje. Pretpostavlja se da su mamuti migrirali u stadima, poput današnjih afričkih i azijskih slonova.

Još prilikom izgradnje katedrale Stephansdom u Beču su 1344. godine pronađene kosti mamuta, a tokom aktuelne izgradnje tunela mogu se očekivati dalja otkrića.

Zub je izložen na istoj metro stanici na kojoj je otkriven, priopćila je Mreža za međunarodnu komunikaciju Grada Beča.

Kopirati
Drag cursor here to close