Zabrinutost na vrhuncu

WHO će dati drugo ime majmunskim boginjama zbog diskriminacije

Do ove odluke je došlo nakon što su znanstvenici pozvali na hitnu promjenu imena koje su opisali kao netočno, diskriminirajuće i stigmatizirajuće. Tedros je rekao da će novo ime biti objavljeno "što je prije moguće".
Sci-Tech / Znanost | 15. 06. 2022. u 18:24 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) priopćila je da će preimenovati virus majmunskih boginja kako bi se izbjegla diskriminacija i stigmatizacija.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO-a, rekao je da organizacija "radi s partnerima i stručnjacima iz cijelog svijeta na promjeni imena virusa majmunskih boginja, njegovih vrsta i bolesti koje uzrokuje".

Do ove odluke je došlo nakon što su znanstvenici pozvali na hitnu promjenu imena koje su opisali kao netočno, diskriminirajuće i stigmatizirajuće. Tedros je rekao da će novo ime biti objavljeno "što je prije moguće".

Slična zabrinutost pojavila se na vrhuncu pandemije koronavirusa kada su nove varijante covida dobivale imena po zemljama ili regijama u kojima su prvi put otkrivene, što je dovelo do zabrana putovanja i drugih ograničenja. WHO je stoga uveo sustav imenovanja koji je nove varijante nazivao po slovima grčke abecede, piše The Guardian.

Povezivanje imena majmunskih boginja s Afrikom

Znanstvenici su naveli da je prevladavajuća percepcija u medijima i znanstvenoj literaturi da je virus majmunskih boginja endemičan za afričke zemlje. Upozoravaju na "sve veći narativ u medijima i među mnogim stručnjacima koji pokušavaju povezati sadašnju globalnu epidemiju s Afrikom, Zapadnom Afrikom ili Nigerijom".

Podsjetimo, britanska zdravstvena agencija je prošlog mjeseca zabilježila virus majmunskih boginja kod osobe koja je stigla u London iz Nigerije 4. svibnja. Virus se nakon toga počeo širiti u zapadnim zemljama, uglavnom među muškarcima koji imaju spolne odnose s drugim muškarcima.

Postoje dvije vrste majmunskih boginja - zapadnoafrička i Kongo. Ovogodišnju epidemiju potaknuo je prvi tip, koji je znatno manje opasan od drugog.

1800 slučajeva majmunskih boginja u zemljama izvan Afrike

"U kontekstu trenutačne globalne epidemije, kontinuirano spominjanje i nomenklatura ovog virusa kao afričkog, ne samo da je netočna nego je i diskriminirajuća i stigmatizirajuća", pišu stručnjaci i kritiziraju korištenje fotografija afričkih pacijenata s lezijama boginja prilikom izvještavanja u medijima.

Britanska zdravstvena agencija je danas izvijestila da je u Engleskoj zabilježeno još 52 slučaja majmunskih boginja, još jedan u Škotskoj i jedan u Walesu, što znači da je u Britaniji do 14.lipnja evidentirano 524 infekcije tim virusom. Na svijetu je tijekom ove epidemije potvrđeno više od 1800 slučajeva majmunskih boginja u desecima zemalja izvan Afrike.

Kopirati
Drag cursor here to close