Analiza

Rukometni EURO u sjeni pandemije koronavirusa

Osim što su mnogi igrači bili u izolaciji tijekom priprema, otkazan je i ogroman broj prijateljskih utakmica, koje su nekada ključne pred velika natjecanja.
Sport / Flash | 13. 01. 2022. u 09:33 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Rukometni EURO u sjeni pandemije koronavirusa

Od 13. do 30. siječnja u Mađarskoj i Slovačkoj održat će se Europsko prvenstvo za rukometaše, 15. po redu. Naravno, natjecanje s nestrpljenjem očekuju ljubitelji rukometa na Starom kontinentu, ali i diljem svijeta. No, mnogi rukometni stručnjaci, poput Veselina Vujovića i bh. izbornika Ivice Obrvana, uoči prvenstva naglašavaju da je EURO već sada, a da nije ni počeo, neregularan i da ne vide smisao njegovog odigravanja u jeku pandemije koronavirusa, koja je imala veliki utjecaj na sastave reprezentacija.

U nekim slučajevima i presudan, pa se slobodno može reći da je Europsko prvenstvo u sjeni koronavirusa, koji bi mogao imati presudnu ulogu u konačnom ishodu natjecanja. Osim što su mnogi igrači bili u izolaciji tijekom priprema, otkazan je i ogroman broj prijateljskih utakmica, koje su nekada ključne pred velika natjecanja.

Nažalost umjesto da se govori o igračima i njihovoj trenutnoj formi tijekom priprema gotovo svih reprezentacija najviše se pričalo o koronavirusu i tome koliko je zaraženih u određenom taboru. Tako je postalo jako važno koliko koja reprezentacija ima ili je imala zaraženih, i kakve će to posljedice ostaviti na tim,

Srbija pogođena koronavirusom

Posebno pogođene koronavirusom bile su neke od reprezentacija iz regije, prije svih Srbija, koja je tijekom priprema u stručnom stožeru i među igračima imala čak 17 pozitivnih na koronavirus. Srećom neki su prošli neophodno razdoblje izolacije i dobili negativan test, pa će imati pravo na stupa na EP, ali je pitanje koliko su spremni za vrhunsko natjecanje, nakon što nisu trenirali, nego bili u izolaciji pet ili više dana.

Hrvatska je također u problemima, jer su na posljednjem testiranju pred polazak za Segedin i dalje pozitivni bili Luka Cindrić i Domagoj Duvnjak, dva najveća aduta “kauboja“. No, u hrvatskom timu nadaju se da će njih dvojica ipak u određenom trenutku biti negativni te da će se priključiti reprezentaciji tijekom turnira.

Upravo je u grupi “C“, u kojoj su Hrvatska i Srbija, najteže stanje, jer je i jedan od glavnih favorita natjecanja Francuska bila u velikim problemima tijekom priprema, ne samo zbog koronavirusa, nego i zbog ozljeda. Na prvenstvu neće sigurno zbog povreda biti Luke Karabatića, Nedima Remilija, Timotheyja N`Guessana, a zbog napada i uboda nožem Elohima Prandija. Uz to zbog koronavirusa u taboru Francuske još uvijek se ne zna koliko će lista odsutnih biti produžena.

Da se vratimo reprezentacijama iz regije. Probleme s koronavirusom imali su i Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija, Crna Gora i, istina najmanje, Slovenija.

BiH će put Bratislave krenuti bez četvorice reprezentativaca, koji su na posljednjem testiranju bili pozitivni na COVID, a to su Alen Ovčina, Admir Ahmetašević, Dino Hamidović i Elmir Građan. No, srećom po bh. tim na vrijeme se od COVID-a oporavio Benjamin Burić, jedan od najboljih europskih golmana, pa će biti među putnicima za Slovačku, navodi Anadolu Agency (AA).

Posljednje testiranje kod Crne Gore pokazalo je da su pozitivna tri igrača i izbornik Zoran Roganović, pa će i oni propustiti početak natjecanja te se priključiti čim budu negativni na koronavirus.

Sjeverna Makedonija nije imala problema s koronavirusom tijekom priprema, ali jeste na posljednjem testiranju pred polazak na Europsko prvenstvo. Naime, makedonski savez priopćio je da je pet članova delegacije pozitivno, ali nisu objavili i kome se radi.

I na kraju Slovenija, koja je za sada najbolje prošla, jer je imala tek jednog pozitivnog igrača na COVID, a riječ je o Urbanu Lesjaku, koji je zbog toga i izostavljen sa spiska putnika na EURO.

EHF nije odustao od održavanja natjecanja

Bez obzira na sve probleme s koronavirusom i povrijeđenim igračima Europska rukometna federacija nije odustala od održavanja natjecanja. Stoga je jasno da će ljubitelji rukometa, ipak, imati priliku tijekom siječnja gledati veliku borbu rukometaša za europski tron. O tome kakva će biti kvaliteta rukometa i hoće li biti dostojan najvećeg kontinentalnog natjecanja moći će se pričati tek nakon turnira.

Mnogi stručnjaci smatraju da, čisto gledajući igračku kvalitetu bez utjecaja koronavirusa, u red glavnih favorita za medalje spadaju tri skandinavske reprezentacije: Danska, aktuelni svjetski prvak i osvajač srebra na Olimpijskim igrama u Tokiju, Švedska, aktuelni svjetski viceprvak, i Norveška, treća sa posljednjeg Europskog prvenstva.

Naravno, tu je i branitelj naslova europskog prvaka Španjolske, koja će pokušati po treći put uzastopno popeti se na tron, čime bi ponovila podvig Švedske s kraja 20. i početka 21. siječnja. Međutim, izbornik Jordi Ribera odlučio se za ovaj EURO u određenoj mjeri podmladiti reprezentaciju, pa je iz tog razloga mnogima nepoznanica. No, ne bi bilo prvi put da Španjolci iznenade i odu do samog kraja.

Hrvatska na startu bez Duvnjaka i Cindrića

Tu je i već spominjana Francuska, ali i Hrvatska koja je duže od dva desetljeća samom svjetskom vrhu, samim tim i europskom. Ipak, izbornik Hrvoje Horvat odlučio se za gotovo potpuno podmlađivanje državnog tima, pa se ne može sa sigurnošću reći koji je limit nove Hrvatske. Kada se doda činjenica da su dva najbolja igrača Cindrić i Duvnjak veći dio priprema proveli u izolaciji, pa da se čak i ne zna kada će se priključiti suigračima, onda je jasno da bi Hrvati mogli biti u problemima. No, ukoliko prođu zaista jaku grupu “C“, onda bi u nastavku turnira mogli biti kadri napraviti velike stvari.

U širi krug favorita spadaju još Mađarska, kao domaćin, ali i kao reprezentacija koja je na posljednjem Svjetskom prvenstvu s podmlađenim sastavom došla do četvrtfinala. Zatim Njemačka s Alfredom Gislasonom na klupi i igračima koji većinom igraju u najjačoj ligi svijeta - Bundesligi, pa Rusija, koju s klupe vodi prekaljeni bh. stručnjak Velimir Petković, te Island, Portugal i Poljska, koja se, nakon što je od 2018. godine propustila dva europska i jedno Svjetsko prvenstvo, polako vraća na veliku rukometnu scenu.

Uz sve spomenute probleme koje su najbolji europski rukometaši imali tijekom priprema mnogi ne očekuju pretjerano visoku kvalitetu natjecanja, ali da će biti sportskih uzbuđenja, pa može se reći i specifičnih rukometnih, to je sigurno. Zato tko ima priliku i tko voli rukomet neka razdoblje od 13. do 30. siječnja iskoristi da uživa.

Sustav natjecanja

U prvom krugu natjecanja 24 reprezentacije su podijeljene u šest grupa s po četiri tima. U nastavak nadmetanja plasirat će se po dvije prvoplasirane reperezentacije iz svake grupe te formirati dvije nove s po šest ekipa. Svaka od reprezentacija sa sobom će prenijeti bodove iz međusobnog duela u drugi krug, gdje se igraju još četiri kola. Po dvije prvoplasirane reprezentacije plasirat će se u polufinale. Finale Europskog prvenstva je zakazano za 30. sijećnja u 18 sati u Budimpešti, u kojoj će se igrati sve utakmice završnice turnira.

Utakmice EURO 2022 igraće se u Budimpešti, Segedinu, Debrecenu, Bratislavi i Košicama.

Dosadašnji osvajači medalja

Portugal 1994. godina – Švedska (zlato), Rusija (srebro), Hrvatska (bronca)

Španjolska 1996. – Rusija, Španjolska, SR Jugoslavija

Italija 1998. – Švedska, Španjolska, Njemačka

Hrvatska 2000. – Švedska, Rusija, Španjolska

Švedska 2002. – Švedska, Njemačka, Danska

Slovenija 2004. – Njemačka, Slovenija, Danska

Švicarska 2006. – Francuska, Španjolska, Danska

Norveška 2008. – Danska, Hrvatska, Francuska

Austrija 2010. – Francuska, Hrvatska, Island

Srbija 2012. – Danska, Srbija, Hrvatsk

Danska 2014. – Francuska, Danska, Španjolska

Poljska 2016. – Njemačka, Norveška, Hrvatska

Hrvatska 2018. – Španjolska, Švedska, Francuska

Austrija, Švedska i Norveška 2020. – Španjolska, Hrvatska, Norveška

- Grupa “A“ -

 

Slovenija

Danska

Sjeverna Makedonija

Crna Gora

 

- Grupa “B“ -

 

Portugal

Mađarska

Island

Nizozemska

 

- Grupa “C“ -

 

Hrvatska

Srbija

Francuska

Ukrajina

 

- Grupa “D“ -

 

Njemačka

Austrija

Bjelorusija

Poljska

 

- Grupa “E“ -

 

Španjolska

Švedska

Češka

Bosna i Hercegovina

 

- Grupa “F“ -

 

Norveška

Rusija

Slovačka

Litvanija

Kopirati
Drag cursor here to close