''Obljaj 2017''
U Bosanskom Grahovu održan prvi međunarodni pljočkarski turnir
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U sklopu kulturno-vjerske manifestacije ''Dani sv. Ilije'' u Bosanskom Grahovu je 22. srpnja 2017. održan prvi međunarodni turnir u pljočkanju ''Obljaj 2017''.
Natjecanje kojemu je domaćin bio Pljočkarski klub Bosansko Grahovo održano je u dvorištu župne crkve sv. Ilije proroka u Obljaju, a okupilo je 62 pljočkara iz klubova u Italiji, Sloveniji, Hrvatskoj (Istra, Zagorje i Zagreb) te kluba domaćina iz Bosanskog Grahova.
U ime predsjednika Vlade HBŽ-a turnir je otvorio izaslanik Saša Grabovac koji je gostima poželio dobrodošlicu u Bosansko Grahovo, Hercegbosansku županiju i Bosnu i Hercegovinu.
Nakon cjelodnevnog turnira po parovima, u finalu je par iz kluba Marčenegla u Istri (braća Armando i Dejan Fabijančić) bio bolji od para iz slovenskog kluba Vogorsko.
Na dodjeli medalja braća Fabijančić učinili su lijepu gestu darovavši svoje kolajne domaćem grahovskom pljočkaru Draženu Matoševiću koji se oporavlja u bolnici u Zagrebu nakon nesreće koju je imao prije dva mjeseca.
Većina pljočkara na ovom turniru su po prvi put bili u Bosanskom Grahovu i ovom dijelu BiH pa su svoj dvodnevni boravak iskoristili kako bi se upoznali s prirodnim ljepotama ovih krajeva.
Pljočkarski klub Bosansko Grahovo osnovan je prošle godine s ciljem očuvanja od zaborava i populariziranja ove tradicijske igre karakteristične za dinarske krajeve. Od stare pastirske igre i razonode danas se pljočkanje razvilo u pravo organizirano sportsko natjecanje s pisanim pravilima.
U Hrvatskoj je pljočkanje najpopularnije u Istri gdje su se klubovi organizirali u Istarski pljočkarski savez koji je dio Hrvatskog pljočkarskog saveza. Inicijativu o revitalizaciji i popularizaciji ove igre u Bosanskom Grahovu pokreće Vlatko Sarić iz Umaga – porijeklom Grahovljanin - koji je u Istri jedan od ponajboljih pljočkara. On u svoj zavičaj donosi pljočke i pljočkanje se počinje opet igrati u selu Obljaju gdje je sjedište novooosnovanog kluba.
Pljočkanje je pod različitim nazivima popularno još i u Sloveniji, Italiji, Španjolskoj i Portugalu, a pljočarski klubovi iz tih zemalja članovi su Europske asocijacije tradicijskih igara i sportova sa sjedištem u Barceloni.