Sukobi, infrastruktura, korona
Kamerun ostaje bez Afričkog kupa nacija?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Afrički Kup nacija je prvo veliko nogometno takmičenje koje nas čeka u prvoj mjesecu naredne godine. Tako je godinama bilo, sve do 2019. kada je prebačeno u period lipanj - srpanj. Naravno to je bio termin koji je daleko više odgovarao europskim momčadima koje su imaju igrače iz Afrike u svojim redovima.
Sada smo opet u tom starom terminu, turnir bi trebao početi 9. siječnja u Kamerunu. I ne, nije problem korona, već ono što Afriku kao kontinent muči godinama, to je politička situacija, mogućnost sukoba koja je sasvim realna u pojedinim zemljama. U Kamerunu oružani sukob vojske i pripadnika anglofonske manjine traje već pet godina, a jedan od gradova domaćina je Bafoussam, koji se nalazi blizu regije u kojoj traju sukobi.
Sukob je eskalirao posljednjih mjeseci, milijuni ljudi napustili su svoje domove, događali su se stravični napadi, usmjereni čak i na djecu u školama. Pored ovog problema, tu je i onaj s nedovršenom infrastrukturom.Stadion Olembe u glavnom gradu Yaoundeu još uvijek nije dovršen, a trebao je biti gotov 30. studenoga.
Iako je kamerunska vlada više puta poručila kako održavanje Kupa nacija nije upitno, nekadašnji prvi čovjek nogometne federacije ove zemlje, Abdel Moneim Hussein ističe kako su izgledi za održavanje ovog turnira skoro nikakvi, baš kao što ističe činjenicu da ne postoji niti jedan zemlja u koja bi mogla preuzeti organizaciju turnira u tako kratkom vremenu, pa čak ni kroz par mjeseci.
Posljednje slike koje dolaze iz glavnog grada pokazuju kako je situacija poprilično problematična sa stadionom. Na Twitteru su se pojavile fotografije stadiona s kojeg jednostavno otpadaju pojedini dijelovi. Zanimljivo, vlasti u ovom gradu su zabranile fotografiranje stadiona, kazna je 15.000 eura! Pitanje je što će se dogoditi s turnirom, a kao jedna od opcija se spominje prebacivanje cijelog turnira u Katar, što je operacija koju mora odobriti FIFA.
Osim toga, nakon pojave novog soja koronavirusa, kod europskih klubova se pojavio strah za zdravstvenu sigurnost nogometaša, jer se nova varijanta Omikron prvi put pojavila u Africi, točnije u Južnoafričkoj Republici.