Premijer liga

Ljubav navijača klubove koštala 273.500

Sport / Nogomet | 23. 05. 2016. u 09:44 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Tijekom netom okončane sezone 2015./2016. Premijer lige BiH, nogometni klubovi u Bosni i Hercegovini su na ime različitih kazni platili 273.500 maraka.

Tom svotom novca, po izvještajima Disciplinske komisije koji su objavljivani na službenoj stranici Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine (NS BiH), kažnjeni su zbog različitih prekršaja prilikom organiziranja utakmica, ponašanja navijača, službenih osoba i slično.

Najviše novca u blagajnu NS-a BiH uplatio je FK Sarajevo, ukupno 45.500 konvertibilnih maraka. Nakon Sarajeva najteže je kažnjena tuzlanska Sloboda (34.000). Slijede mostarski Zrinjski (33.000), Željezničar (28.000) i Borac (28.000), zatim Velež (21.500), zvornička Drina (16.500), Široki (16.000), prijedorski Rudar (12.500), Slavija (11.500), Čelik (10.500), Travnik (6.500), Vitez (4.500), Olimpic (4.000) i Mladost (2.000).

Nacionalistički ispadi i zastave

Međutim, protekle sezone zabilježene su i drastične kazne kada je u pitanju nacionalističko, rasističko ili navijanje koje u sebi nosi političke poruke. Najčešći izgredi događali su se na stadionima u Prijedoru, Zenici i Istočnom Sarajevu.

Rudar iz Prijedora je nekoliko puta kažnjavan zbog nacionalističkih ispada svojih navijača, pa mu je, nakon novčanih, izrečena i teška kazna zabrane. Naime, Rudar je dvije utakmice na svom stadionu morao igrati bez publike, a ukupno je zbog nacionalističkih ispada navijača klub kažnjen s 12.500 KM.

Navijači Rudara vješali su transparente s političkim ili nacionalističkim porukama i skandirali osuđenim ili optuženima za ratne zločine, te nosili zastave Srbije ili Republike Srpske. Međutim, kako pojašnjavaju iz Disciplinske komisije NS-a BiH, klub se više ne kažnjava zbog zastava, nego isključivo zbog poruka koje njegovi navijači šalju s tribina.

''Mi smo imali mnogo problema, međutim dogovorili smo se da se isticanje zastava više ne sankcionira. Primjerice, iz Republike Srpske su često stizale pritužbe da gostujući navijači iz Federacije nose zastave s ljiljanima. Nošenje te zastave nije kažnjivo jer je zastava s ljiljanima bila međunarodno priznata zastava Bosne i Hercegovine. To ne treba miješati sa zastavom Armije BiH, koja nije ista. Isti je slučaj i sa zastavama Srbije, Hrvatske ili Republike Srpske. To su službene zastave država ili entiteta i ne može se sankcionirati njihovo nošenje'', kaže za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) Mehmed Spaho, član Disciplinske komisije NS-a BiH.

Rasizam

Spaho ističe da nemaju nimalo tolerancije za transparente ili plakate s političkim ili nacionalističkim porukama.

Tako je, zbog isticanja političkih poruka, iako na transparentu nije bilo konkretnih imena ili događaja, kažnjen i sarajevski Željezničar.

U protekloj sezoni zabilježena su i dva slučaja kažnjavanja zbog rasističkih ispada. Oba puta kažnjen je zenički Čelik, čiji su navijači na rasnoj osnovi vrijeđali Germaina Kouadija, nogometaša Travnika iz Obale Slonovače, te Harmonyja Ikandea, nogometaša Sarajeva rođenog u Nigeriji. Zenički klub je zbog rasizma vlastitih navijača kažnjen s 9.500 KM.

Zbog rasizma i nacionalističkih ispada kažnjavana je i Slavija iz Istočnog Sarajeva, koja je i posljednji klub što je kažnjen u protekloj sezoni – iznosom 2.500 KM zbog skandiranja navijača tokom utakmice protiv Željezničara, u posljednjem kolu prvenstva.

Jelićeva adresa

Jedan zanimljiv slučaj dogodio se kada je u pitanju Široki Brijeg, piše BIRN. Naime, zbog neprimjerenih istupa čelnika u javnosti, Disciplinska komisija kaznila je ovaj klub, ali i njegovog predsjednika Zlatana Miju Jelića, sa 2.500 KM. Ova je odluka izazvala čuđenje u javnosti, jer je poznato da Jelić već odavno ne obitava u Širokom Brijegu, nego se preselio u Zagreb.

''Za nas je Jelić predsjednik kluba. Tako nam je službeno dostavljeno iz Širokog Brijega. Na papiru je on predsjednik, a sjednice uprave mogu se održavati i u Zagrebu, zar ne?'', pojašnjava Mehmed Spaho.

Najvišu kaznu u nogometnoj sezoni 2015./2016. platio je Nogometni savez BiH. Njega je UEFA – naime, zbog rasističkog, antisemitskog ponašanja navijača BiH na utakmici kvalifikacija za odlazak na EURO 2016. protiv Izraela – kaznila iznosom 18.000 eura i suspenzijom sjeverne tribine zeničkog stadiona Bilino polje na jednoj utakmici.

Kopirati
Drag cursor here to close