304 nogometaša

Novi format Premijer lige: 12 klubova tržišne vrijednosti 68 milijuna eura

Sport / Nogomet | 22. 07. 2016. u 10:49 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Po prvi put u nogometnoj Premijer ligi Bosne i Hercegovine od sutra, 23. srpnja, natjecati će se 12 klubova, odnosno 304 profesionalna nogometaša, na startu sezone 2016/2017. ukupne tržišne vrijednosti 68,65 milijuna eura.

U natjecanju rangiranom na 35. mjesto od 55 nacionalnih prvenstava članica UEFA-e u predstojećoj sezoni igrat će i 74 nogometaša koji posjeduju i putovnice drugih država, točnije činit će 24,3 posto nogometaša Premijer lige BiH.

Stranci su iz 10 zemalja, najviše njih, 32 nogometaša koji imaju (i) putovnice Srbije (43,2 posto "internacionalaca" u PL BiH), te Hrvatske 28 (37,8). I šest Crnogoraca nastupit će u bh. državnom nogometnom prvenstvu, dva Brazilca, te po jedan igrač sa putovnicom Grčke, Italije, Makedonije, Nigerije, Švedske i Slovenije.

Jedini NK Čelik iz Zenice u sezonu ulazi bez ijednog internacionalca. Najviše igrača sa putovnicama (i) drugih država ima aktualni prvak BiH Zrinjski - 12, slijedi Radnik sa 11, Mladost DK osam, Željezničar i Vitez po sedam, Sarajevo, Široki Brijeg i Krupa po šest, Sloboda i Olimpic po četiri, te Metalleghe tri.

 

Prosječna starost nogometaša u Premijer ligi BiH u sezoni 2015/2016. je veoma dobrih 25 godina. Najmlađu ekipu ima novajlija u društvu najboljih FK Krupa. Ekipa iz Krupe na Vrbasu, mjesta sa 1.200 stanovnika pokraj Banje Luke, u prosjeku po igraču star je 23,2 godine. Drugi najmlađi igrački kadar posjeduje Sarajevo sa 23,3 godine. Nadalje, Mladost DK ima ekipu prosječne starosti 23,7 godina, Olimpic 23,9, Željezničar 24,2, Čelik 25,1, Sloboda 25,3, Zrinjski 25,5, Metalleghe 25,9, Vitez 26,1, Široki Brijeg 26,9. Najstariji sastav ima aktualni osvajač Kupa BiH Radnik sa prosjekom od 27,1 godinu.

Najstariji nogometaš koji će nastupiti nadolazećoj trci za bodovima je Wagner Lago (38), napadač NK Široki Brijeg.

Željezničar najtrofejniji

Željezničar u premijerno prvenstvo, reducirano sa 16 na 12 klubova, ulazi sa epitetom najtrofejnijeg kluba. Šest puta je ekipa sa Grbavice od osnivanja 1921. godine bio prvak Bosne i Hercegovine, jednom bivše SFR Jugoslavije. Pet puta sarajevski "plavi" osvajali su Kup BiH.

Najveći Željin rival i sutrašnji protivnik u prvom kolu, u najvećem bh. derbiju, FK Sarajevo tri puta bio je prvak BiH, dva puta prvak SFRJ, dok je u pet navrata osvajao Kup BiH.

Ipak, najuspješnija ekipa od kako je Premijer liga BiH implementirana na cijeli državni teritorij je mostarski Zrinjski sa četiri titule prvaka. "Plemići" su jednom osvojili i pehar namijenjen pobjedniku Kup BiH.

Široki Brijeg se može pohvaliti sa dvije titule prvaka BiH i dva osvojena nacionalna Kupa. Nogometaši Olimpica i Radnika po jednom su osvajali Kup BiH. Zanimljivo, to su i dva posljednja osvajača Kupa BiH iz prethodnih sezona. Čelik je tri puta bio prvak BiH i dva puta osvajač Kupa. Međutim, klub sa "Bilinog polja" trofeje je osvajao u ratnoj i poratnoj Prvoj ligi BiH, koja tada nije bilo priznata od UEFA-a, pa nije izlazio na međunarodnu scenu, tj. nije igrao u kvalifikacijama za Ligu prvaka.

Pet ekipa u novu sezonu ulazi bez ijednog osvojenog trofeja ikada. Predvodi ih tuzlanska Sloboda, a niti jednom državni prvak ili osvajač nacionalnog Kupa nisu bili ni Vitez, Metalleghe, Krupa i Mladost DK.

Najskuplje procijenjena ekipa je Sarajevo sa 12,4 milijuna eura. Kapetan "bordo" ekipe Haris Duljević najskuplji je igrač nogometne elite od Une do Drine, od Save do Jadranskog mora. Najjeftinija ekipa je Vitez sa tržišnom vrijednošću 2,43 milijuna eura.

Bašić uvjerljivo najmlađi trener

Od 12 klubova osam ih se odlučilo da na klupama imaju domaće trenere, dok su se četiri kluba uzdala u internacionalce. Miloš Kostić iz Slovenije šef je stručnog stožera FK Željezničar, Branko Karačić iz Hrvatske Širokog Brijega, njegov sunarodnjak Boris Pavić Viteza, dok je Slavko Petrović iz Srbije trener Radnika.

Na domaće stručnjake oslonili su se Sarajevo (Almir Hurtić), Sloboda (Husref Musemić), Zrinjski (Vinko Marinović), Olimpic (Faik Kolar), Mladost DK (Ibro Rahimić), Metalleghe (Nermin Bašić), Čelik (Kemal Alispahić) i Krupa (Slobodan Starčević).

Najstariji trener u ligi je Olipicov 58-godišnji Kolar. Uvjerljivo najmlađi je Nermin Bašić (32), šef stručnog stožera drugog debitanta u Premijer ligi BiH, Metalleghea iz Jajca.

Parovi i satnice prvog kola

Subota, 23. srpnja

Zenica: Čelik - Matalleghe (17 sati)
Tuzla: Sloboda - Olimpic (18)
Sarajevo: Željezničar - Sarajevo (20.30)

Nedjelja, 24. srpnja

Krupa na Vrbasu: Krupa - Mladost DK (17.30)
Široki Brijega: Široki Brijeg - Vitez (19.30)
Mostar: Zrinjski - Radnik (20)

Kopirati
Drag cursor here to close