FC Bayern
Tko je Herbert Hainer, nasljednik Ulija Hoeneßa?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon što su njemački mediji objavili kako se Uli Hoeneß neće kandidirati za novi mandat na čelu Bayerna, ova vijest snažno je odjeknula u njemačkom i europskom nogometu.
Hoeneß, jedan od najboljih njemačkih nogometaša svih vremena, punih 40 godina obavlja poslove u upravi Bayerna, a u posljednjem desetljeću obavljao je dužnost predsjednika, s doduše jednim razdobljem provedenim u zatvoru zbog utaje poreza.
U tom je periodu Bayern osvojio 24 bundesligaška naslova, 14 DFB-Pokala, dvije Lige prvaka, te po jedan Kup UEFA-e, UEFA-in Superkup, Svjetsko klupsko prvenstvo i Interkontinentalni kup.
Prije tri godine bivši legendarni nogometaš ponovo se učvrstio u upravi bavarskog kluba i jedan je od najzaslužnijih što je primjerice doveden Niko Kovač za trenera i zadržan kad je momčad upala u krizu tijekom prošle jeseni.
Kako se vitalni 67-godišnjak ne namjerava kandidirati na novim izborima potkraj godine, tada će i završiti njegova era u Münchenu.
"29. kolovoza obrazložit ću Nadzornom odboru svoju odluku, a prije toga neću davati službene izjave", rekao je Hoeness za Kicker.
Kicker tvrdi da bi Hoeness trebao zadržati mjesto u Nadzornom odboru, a da bi ga na predsjedničkoj funkciji privremeno trebao naslijediti Herbert Hainer (65), njegov zamjenik i bivši glavni čovjek Adidasa.
Herbert Hainer, inače blizak prijatelj Ulija Hoeneßa, voli kazati kako je strast prema ekonomiji dobio s majčinim mlijekom. Naime, njegova je majka radila računovodstvene poslove za obiteljsku tvrtku Hainer, koja se bavila poslovima s mesom i mesnim prerađevinama.
Nakon što je Herbert Hainer započeo raditi u obiteljskoj firmi upisao je studij ekonomije, a po završetku je njegova karijera krenula strelovitom brzinom do samoga vrha.
Započeo je kao menadžer marketinga poznate korporacije Procter & Gamble, da bi 1987. prešao u Adidas. U ožujku 2001. imenovan je za generalnog menadžera, a na toj je dužnosti ostao do 2016. godine.
Hoeneß i Hainer upoznali su se krajem devedesetih, a koliko su se njih dvojica zbližili svjedoči vrijeme u kojem se Haineru dogodila velika obiteljska tragedija. Naime, njegova kći Kathrin umrla je sa samo 23 godine, a Hoeneß se tada našao uz svog bolom shrvanog prijatelja, bezrezervno i s punom ljudskom podrškom. Bilo je to 2006. godine.
Jednako tako stajao je Herbert Hainer uz Hoeneßa kad je ovaj bio optužen za poreznu utaju zbog koje je i završio u zatvoru.
"Čovjek treba stajati uz svog prijatelja bez obzira o čemu se radi", kazao je tada Hainer, što je zasigurno izjava s velikim rizikom po vlastitu karijeru i ugled u pravnoj državi kao što je Njemačka.
Ipak, njih svu dvojica prebrodili sve poteškoće i nastavili raditi u korist Bayerna. Bit će zanimljivo na koji će način novi predsjednik pristupiti poslovnoj i sportskoj politici bavarskog velikana.
Ne treba, naime, izgubiti iz vida da je Hoeneß bio strastveni nogometaš i vizionar, dok je Hainer vrhunski menadžer koji vraški dobro poznaje brojeve.
Neki smatraju kako će Hoeneßovim odlaskom s dužnosti predsjednika Bayerna ovaj klub puno izgubiti, posebno po pitanju struke i razumijevanja nogometa.