Mostar
Veležu uručena 'Povelja' Centra za mir, priznanja dobile i legende kluba
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na 18. godišnjicu obnove Starog mosta u subotu navečer u Gradu na Neretvi održana je tradicionalna manifestacija "Mostar ne zaboravlja prijatelje" u organizaciji Centra za mir i multietničku saradnju.
Večer je u potpunosti bila posvećena stotoj godišnjici postojanja Fudbalskog kluba Velež, a osim plakete Veležu, dodijeljene su nagrade i priznanja zaslužnim pojedincima.
Iz Centra za mir i multietničku saradnju naglasili su, među ostalim, kako je Velež ostao i opstao kao kapital ideje, radništva, antifašističke borbe, ljudske emancipacije, slobode i zajedništva koje je kroz minulo stoljeće u ovom gradu, u Veležu i s Veležom, gradilo veličanstvenu civilizacijsku dubinu koja se prepoznavala ne samo u bivšoj Jugoslaviji, nego i u cijelom svijetu.
Među prisutnima su bile i brojne legendarne zvijezde Veleža, poput Ivice Ćurković, Marijana Kvesića, Mehe Kodre, Sergeja Barbareza, Velibora Pudara, Ibre Rahimića.
Veliku povelju Centra za mir povodom 100 godina postojanja i rada uime FK Velež iz ruku Safeta Oručevića primili su direktor Rođenih Džemil Šoše i predsjednik Uprave Senad Husnić.
Šoše je u svom obraćanju rekao da Velež obilježava cijeli vijek svog postojanja, a iza je jedno burno stoljeće obilježeno brojnim sportskim uspjesima, ali i teškim periodima koji nisu imali veze sa sportom, a kojima se danas uspješno bavi Centar za mir i multietničku saradnju.
''Zato je zaista velika čast primiti ovu nagradu u godini našeg jubileja, upravo od institucije kakva je Centar za mir i multietničku saradnju. Misija kluba i Centra suštinski se podudaraju, jer koliko god Velež jeste sportski kolektiv, on posjeduje jedan specifični identitet koji nadilazi sportske konotacije, a opredijeljenost za mir i multietničku saradnju jeste jedan od glavnih elemenata tog identiteta'', kazao je Šoše.
Vjerujem da je ova nagrada, dodao je, "u stvari u punom smislu riječi priznanje takvog Veležovog identiteta, dakle naše pune opredijeljenosti da njegujemo i zagovaramo iste one vrijednosti koje stoje u imenu Centra koji nam ovo priznanje dodjeljuje".
U nastavku večeri dodijeljena su i tradicionalna priznanja "Mimar mira" koje su ove godine dobili: Meho Kodro, Ibro Rahimić, Muhamed Glavović, Velibor Pudar i Avdo Kalajdžić, te posthumno Ahmet Braca Glavović, Nusret Čerkić i Zejnil Zeko Selimotić.
Plakete Centra za mir uručene su i bivšim predsjednicima kluba u postratnom periodu, koji su nosili čuvali i branili Velež u najtežim vremenima, među njima: Zijo Žuljević, Mufid Kajtaz, Mili Huseinagić, Ćamil Zuhrić, Ahmed Džubur, Adis Čevra, Šefko Vila i Arman Zalihić te posthumno Sejo Balalić, Senad Kazazić, Alica Bilić, Kemal Šestić i Rifat Frenjo.
Na svečanosti je prikazan i ratni video na kojem je ekipa Veleža koja je iz ratnog Mostara 1994. godine otišla na turnir u Sarajevo koje je u tom trenutku bilo pod opsadom.
Na večeri su uručene i plakete prijateljima Veleža, među kojima su Jasmin Hujdur, Emir Šora Gosto, Ibrica Alagić, Mensud Duraković, Ismet Dervišević, Senad Efica, Faruk Džafić i Nazif Ćišić.
Cijelu večer Stari most je bio osvijetljen crvenom bojom, a na kraju svečanosti na mostu je upriličena velika bakljada u čast Veleža i navijačke grupe Red Army.