Nova pojava
Zašto nogometaši "buše" pete na kopačkama?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prvo su se pojavili nogometaši koji su znali poderati svoje štucne. Nakon toga i oni koji nešto slično naprave na stražnjem dijelu kopački. Niti jedno niti drugo nema veze s nekim modnim detaljom, nekom forom.
U slučaju štucni, nogometaši ih "deru" kako bi ih proširili i izbjegli iritaciju kože. U slučaju kopački, radi se također o jednoj vrsti zdravstvenog problema. Problema poznatijeg kao Haglundova peta. Haglundova peta je deformacija kosti u stopalu na stražnjem dijelu pete i manifestira se u kvrgastom zadebljanju. Kada dođe do proširenja koštanog dijela pete (gdje se nalazi Ahilova tetiva), dolazi do stanja koje se naziva Haglundova peta.
Iako se može razviti kod svakog, najčešća je kod ljudi koji nose krute, zatvorene cipele. Također u rizičnu skupinu spadaju žene koje često nose potpetice, ali i sportaši, sportašice koje nose kopačke, šprinterice. Pete kopački često su zaštićene tvrdom plastikom kako bi zaštitile gležanj od udaraca i stabilizirale ga pri promjeni smjera. Sportaši sa spomenutim problemom imaju problema s oticanjem peta, a to često muči i trkače na duge staze.
Haglundova peta javlja se i zbog problema s držanjem ili pretjeranog opterećenja na taj dio tijela, što je najčešći razlog kod nogometaša. U takvim slučajevima dolazi do deformacije kosti koja izaziva osjećaj konstantne neugode u dodiru s kopačkom. bez obzira na tehnologija u proizvodnji kopački koja je napravila ogromne korake posljednjih godina, neugoda se još uvijek rješava na način koji preporučuje stara škola, a to je rezanje rupe na peti ili na prstima, kako to čini Mats Hummels.