Vanja Stuhli
Mostarka kroz međunarodni angažman doprinosi razvoju tenisa u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Međunarodni teniski trener i predstavnica Teniskog saveza Bosne i Hercegovine, Mostarka Vanja Stuhli, organiziranjem brojnih aktivnosti već niz godina radi i doprinosi razvoju tenisa u Bosni i Hercegovini.
Nakon što je u BiH stvorila ime, a zatim položila ispit za drugu razinu međunarodnog teniskog trenera, čelnici Međunarodne teniske federacije (ITF) prepoznali su njen potencijal i uputili joj poziv za međunarodni angažman.
Kvaliteta
Kako je kazala u intervjuu za Fenu, od njenog međunarodnog angažmana profitira Teniski savez BiH, ali i sam tenis u BiH.
''Ozbiljnije je sve krenulo 2018. godine nakon ponavljanja drugog stupnja za trenere. Danas radim na razvoju mladih tenisača, izbornik sam za međunarodne timove, a završila sam tečajeve za tutora, odnosno educiranje trenera, na osnovu čega i Teniski savez BiH podiže razinu edukacije svojih uposlenika. Jačamo kompletan razvojni sustav mladih tenisača u našoj zemlji, a usporedo i razinu edukacije trenisača. Teniski savez BiH je podigao razinu rada u posljednjih nekoliko godina'', kazala je Stuhli.
Ističe da je BiH jedina država u regiji koja surađuje s ITF-om, zbog čega ima brojne beneficije kroz implementaciju različitih projekata, dok recimo Hrvatska i Srbija koriste vlastite sustave educiranja. ITF prepoznaje kvalitetu i talent koji je vidljiv u Bosni i Hercegovini i nastoji podržati razvoj ovog sporta u BiH kroz različite aktivnosti.
Stuhli napominje da BiH u ITF-u kotira visoko, te da su treneri u BiH kvalitetni i educirani, što se pokazalo u više navrata kroz dobre nastupe mladih bh. tenisača, ali ono što nedostaje je kvalitetna infrastruktura koja bi omogućila da razvoj talenata bude potpun.
''Na razvojnim turnirima u Antaliji naši mladi tenisači nerijetko pokazuju svu raskoš talenta na ovim prostorima. Prošle godine naš igrač je osvojio turnir i odmah nakon toga je dobio poziv u međunarodni tim ITF-a. U BiH imamo mnogo talenta i educiranih trenera, ali nedostaje nam infrastruktura koja bi to ispratila. To je posebno vidljivo u zimskom periodu kada su nam potrebe dvorane s grijanjem. Mislim da je vrijeme da se to promijeni i da bi institucije vlasti trebale prepoznati potencijal u ovom sportu'', objasnila je.
Nakon uspješnog angažmana pri ITF-u, Stuhli je ostvarila suradnju i s jednom od najjačih svjetskih teniskih akademija, Akademijom Nadal, koju je osnovao jedan od najboljih tenisača svijeta – Španjolac Rafael Nadal.
Entuzijazam
''Nakon angažmana u formiranju timova za Tennis Europe, gdje sam bila izbornik, dobila sam poziv da sudjelujem u radu jednog međunarodnog grand slam tima, a zatim i fondacije za razvoj tenisa. Sve to je rezultiralo angažmanom u Akademiji Nadal, koja se bavi pronalaskom i pružanjem podrške za mlade talente, gdje sam također jedan od predstavnika Teniskog saveza BiH'', napomenula je.
Tenis u BiH uprkos nedostatku infrastrukture napreduje, ponajviše dobrom radu, entuzijazmu i zalaganju ljudi pri Teniskom savezu BiH, kao i suradnji i sudjelovanju u projektima ITF-a. U dobi pandemije koronavirusa mnogi procesi su usporili, rad je otežan, ali Stuhli vjeruje da će se vremenom situacija normalizirati i vratiti u početno stanje.
''ITF prepoznaje kvalitetu i uvijek je spreman da financijski potpomogne različite razvojne projekte za razvoj mladih igrača i edukaciju trenera. Smatram da je u tom pogledu Teniski savez BiH odradio odličan posao. Pandemija utječe na tenis u cijelom svijetu, pa tako i na aktivnosti ITF-a. Gubici su veliki, proračuni su obustavljeni, ali vjerujem i nadam se da će se vremenom situacija normalizirati'', dodala je Stuhli, koja je ove godine trebala polagati treću razinu edukacije za međunarodnog trenera, ali morat će sačekati bolju epidemiološku situaciju u svijetu.