Feđini specijali
Trump je iz svijeta hrvanja izašao kao političar
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Profesionalno hrvanje se polako uzdizalo, probijalo u pop kulturu kao nikada ranije. Hulk Hogan i njegova Hulkamania je uzimala dio kolača, pored imena kao što su Mr. T, André the Giant, Randy Savage i ostali. Uz neizostavnog Vince McMahona. I Donald Trump je nešto namirisao, želio se uključiti što je moguće prije. Uspio je.
Trumpova dvorana u Atlantic Cityju je bila idealna. Do danas je ostalo zapisano kako je samo ova dvorana dvije godine zaredom organizirala WrestleManiju. Izdanje pet i šest.
"Samo sam biti želio dio toga. Svi u zemlji su željeli ovaj događaj i uspjeli smo ga dobiti. Nikad nisam prodavao karte ni za što tako lako kao za ovu manifestaciju", pojasnio je godinama kasnije Donald Trump koji je već ranije imao prste u profi boksu, organiziranju mečeva, nešto i u karijeri Mike Tysona.
Naravno on je uvijek nudio nešto više. Pa je hrvačke okršaje pretvorio u festivale, nešto poput All Stars Vikenda u kojima se imate priliku družiti s najvećima. Naravno Trump ne bi bio Trump da s vremenom nije tražio nešto više. S vremena na vrijeme bi se pojavio na tribinama, bio je prisutan u MSG 2004. godine, Jesse Ventura, bivši guverner Minnesote i WWE grappler, intervjuirao je Donalda:
Kada je Ventura rekao: "Mislim da će nam trebati jedan hrvač u Bijeloj kući 2008. godine", nije ni mogao naslutiti kako će se stvari razvijati u budućnosti. Da će taj hrvač biti nitko drugi do Donald Trump.
Znao je što treba uraditi
Trumpovo partnerstvo s WWE bilo je obostrano korisno. Događaji u Trump Plazi pomogli su u podizanju statusa Wrestlemanije, a istovremeno su Trumpu pružili vrijedan publicitet i uskladili njegov brend s popularnim svijetom profesionalnog hrvanja. Ova rana suradnja postavila je pozornicu za Trumpov budući angažman u WWE (World Wrestling Entertainment).
Jake "The Snake" Roberts o kojem smo pisali u nekom od ranijih izdanja "Specijala" se prisjetio jedne borbe iz 1988. godine. One protiv Ricka Ruda. I scene u kojoj su direktno bili uključeni Donald i njegova pokojna supruga Ivana. Ivana nije bila previše zainteresirana za ovaj meč. Prilikom ulaska u ring, u svom stilu Jack je mahnuo pitonom.
"Sjećam se da je Ivana sjedila pored ringa, čak nije ni gledala u ring. Imala je čašu šampanjca i stolicu koja je bila okrenuta u stranu. Don je uživao, međutim, ona meč nije željeli gledati. U jednom trenutku sam zamahnuo Damienom. Ivana se preplašila i pala je sa stolice".
Jake je otišao u ring, predstava nije mogla čekati, ali je Ivana bila uznemirena.
“Kasnije sam saznao da je pokušala unajmiti dvojicu svojih čuvara da dođu u moju hotelsku sobu da me prebiju, a Donald je to potvrdio. Donald me volio, ne znam je li zbog toga, ali je tako".
Sjajno se uklopio u cijelu priču
I nije to sve. 2009. godine Vince McMahon pojavio se na Rawu. Razderan, izgledao je nelagodno, nesigurno u sebe i nervozno. Objavio je prodaju Rawa, ubrzo se Trumpovo lice pojavilo na velikom ekranu. Raw su posebne emisije o "kečerima" ponedjeljkom. Donald je potvrdio da je kupio emisiju. Ispalio je obećanja o promjenama. Dvije godine publika je uživala u "Borbi milijardera". Kako Trump i McMahon nisu bili sposobni za veliku borbu, izabrali su svoje "borce."
"Radiću stvari koje nikada ranije nisu rađene, koje nikada ranije nisu viđene", rekao je fanovima.
Ova Trumpova inkarnacija je bila nesebična, čovjek iz naroda. Želio je poboljšati proizvod i najavio je da će emitirati sljedeće izdanje Rawa bez reklama. Trump zapravo nikada nije posjedovao Raw. Ali kada je WWE poslao lažno saopćenje za javnost kako bi najavio Trumpovo lažno vlasništvo, Wall Street je to shvatio ozbiljno. Iako je to bila "zaj..acija, dionica WWE-a su pale za skoro 7 posto.
Od tog trenutka počinje show, izmišljeni sukob na relaciji Trump - McMahon. I Donald i Vince su bili spremni na sve, kako bi se proizvod prodavao na tržištu. Priča se završava tako što Vince McMahon "vraća" Raw za duplo veću cijenu, okončavajući Trumpovo kratkotrajno vlasništvo.
Dvije godine ranije, publika je uživala u "Borbi bilijardera". Kako Trump i McMahon nisu bili sposobni za veliku borbu, izabrali su svoje "borce".
Bobby Lashley je bio Donaldov izbor, Vince se odlučio za popularnog Umagu. Donaldov borac je slavio, McMahon je morao brijati glavu u ringu. Obrijao ga je baš Trump.
Završio u Kući slavnih
Iako se Donald nikada nije bavio hrvanjem, završio je u Kući slavnih, prije jedanaest godina. Tadašnji predsjednik WWE-a, Vince McMahon, upoznao je Donalda Trumpa s pomiješanom reakcijom.
McMahon je Trumpa nazvao "institucijom Wrestlemanije" i čak se šalio o njegovoj potencijalnoj političkoj budućnosti:
"Donald bi vrlo lako mogao biti veliki predsjednik Sjedinjenih Država."
McMahon je također otkrio njihove zajedničke karakteristike, rekavši:
"Obojica smo revolucionarni biznismeni, obojica imamo vrlo jaku radnu etiku, obojica smo, u stvari, pratili stope svog oca. .. neki kažu da nas dvoje imamo ogroman ego.”
Trumpov ulazak u WWE Kuću slavnih učvrstilo je njegovo mjesto u povijesti kompanije. Kroz nastupe s mikrofonom, uz ring, na i pored njega, javnost je upoznala njegove promotivne vještine, koje su se kasnije vidjele u drugim aspektima njegovog javnog života, uključujući njegovu političku karijeru.
Neke ključne sličnosti uključuju upotrebu fraza, stvaranje ličnosti veće od života, uključivanje u javne svađe i korištenje prakse prikazivanja insceniranih događaja kao stvarnih.
"Donald Trump je mnogo naučio od profesionalnog hrvanja. Redovno koristi teatralnost ovog formata kako bi manipulirao svojom publikom na zabavan način. Ova teatralnost postala je jasna u vezi s nedavnim pokušajem atentata na Donalda Trumpa, kada je on gotovo odmah nakon toga podigao šaku u prkosnom gestu.
Incident naglašava Trumpovu svijest o slici koju želi da projektira, čak i u kaotičnim situacijama, i kako koristi te trenutke da još jasnije pošalje nove poruke. Čini se da je Trump namjerno preuzeo ulogu negativca kojeg ljudi i mrze i za njega navijaju”, napisao je stručnjak za religijske studije Aaron James Goldman.
Dobio je i donatora
I opet, to nije sve. Vince McMahon se ne tako davno suočio s optužbama o višemilijunskim isplatama novca zaposlenici koja je navodno imale seksualne odnose s gospodinom McMahonom.
Sve je počelo tako što je upravu kontaktirao netko tko je poznavao uposlenicu tvrdeći da je ona otišla nakon što je uzela 3 milijuna dolara za šutnju. Kasnije su otkrivene druge isplate i pravni sporazumi s drugim ženama, navodi se u izvješću.
Inače, upravo je obitelj McMahon jako visoko na listi donatora Donalda Trumpa. Onih koji su donirali 123 milijuna dolara različitim skupinama koje ga podržavaju. I dok se Vince morao malo skloniti, tu je bila njegova supruga Linda. Tijekom Trumpovog prvog mandata bila je šefica administracije za male biznise.
Tu poziciju je napustila kako bi vodila glavnu organizaciju za prikupljanje novca za Trumpovu kampanju uoči izbora 2020. godine. Danas je Linda McMahon – koja se neuspješno kandidirala za Senat u Connecticutu 2010. i 2012. godine – na čelu neprofitne udruge America First Policy Institute koja podržava Trumpa, a sjedi i u odboru Trumpove tvrtke Trump Media and Technology Group. Donald je morao uzvratiti na silne donacije koje su pristizale. Dobro poznata stvar.