Više truda
Opaska iz EU: BiH ne ispunjava Kopenhaške političke kriterije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vijeće EU za opće poslove usvojilo je 10. prosinca Zaključke o Mišljenju EK o Bosni i Hercegovini u kojima se navodi da ta zemlja trenutno ne ispunjava Kopenhaške političke kriterije u dovoljnoj mjeri i da mora uložiti znatne napore u jačanje svojih institucija kako bi se garantirali demokracija, vladavina prava, ljudska prava i poštovanje i zaštita manjina.
Kada je riječ o ekonomskim kriterijima, BiH je dostigla određeni stupanj makroekonomske stabilnosti, mada je još u ranoj fazi uspostavljanja funkcionalne tržišne ekonomije i situacije u kojoj će postati konkurentna na jedinstvenom tržištu, navodi se u Zaključcima o Mišljenju Europske komisije o zahtevu BiH za članstvo u EU.
Ocijenjeno je i da je BiH popravila rezultate u provođenju obaveza u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, navodi Euractiv. "BiH je u ranoj fazi pripremljenosti za preuzimanje obaveza iz članstva u EU i mora da unaprijedi proces usklađivanja sa pravnim tekovinama i primjene zakona", istaknulo je Vijeće.
Ta zemlja, kako se navodi, mora stalno ulagati napore, posebno u implementaciju 14 prioriteta iz Komisijinog Mišljenja. Ti prioriteti fokusirani su na demokraciju i funkcioniranje države, vladavinu prava, osnovna prava i reformu javne uprave.
Vijećeje navelo da će otvaranje pregovora o pristupanju sa BiH Europsko vijeće, u skladu sa uspostavljenom praksom, razmotriti kada Komisija ocijeni da je BiH dostigla potreban stupanj usuglašenosti sa kriterijima za članstvo, posebno u oblasti ključnih prioriteta iz Mišljenja EK.
Također je Vijeće pozvalo Komisiju da godišnje izvještaje o BiH počev od 2020. fokusira na implementaciju ključnh prioriteta.
Vijeće je pozdravilo izbor predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i traži od izvršnih i zakonodavnih tijela na svim nivoima da se počnu baviti ključnim prioritetima identificiranim u Mišljenju Komisije, a u skladu sa legitimnim težnjama građana BiH ka napretku na putu ka EU. Na kraju je Vijeće ponovilo da je nedvosmisleno posvećen EU perspektivi BiH kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje.