Poruka iz Bruxellesa
Borrell: Moglo bi biti ozbiljnih posljedica
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Bruxellesu je danas održana peta sjednica Vijeću za stabilizaciju i pridruživanje gdje se razmatralo stanje odnosa između EU i BiH u okviru procesa pridruživanja BiH u EU.
Nakon sastanka, medijima se obratio visoki predstavnik EU za vanjske poslove i signurnosnu politiku Josep Borrell.
''U zadnje vrijeme u regiji pokazujemo da nekonstruktivno ponašanje vodi ka čvrstim postupcima europske strane i mislim da ljudi u BiH zaslužuju kontinuirani napredak u EU, a ne izolaciju i nazadovanje. Tijekom sastanka smo sve političke aktere pozvali na dijalog i to i sad radim. pozivam sve lidere u BiH da energiju usmjere ne na podjele nego da što prije izvrše sve obveze prema EU. Najviše koristi od toga će imati građani i država u cjelini'', istaknuo je Borrell.
14 prioriteta
Dodao je kako čvrsto vjeruje da ''građani trebaju političke lidere koji poduzimaju konkretne korake koji djeluju na unaprjeđenju kvalitete života u skladu s europskim standardima. Godine zastoja i blokada već su zemlju i narod previše koštali i to je spriječilo prijeko potrebni razvoj i ulaganja u zemlju''.
''Mi podržavamo europsku perspektivu zemlje kao jedinstvene i suverene BiH i čvrsto smo uz BiH na putu ka EU ali posao se mora uraditi. Politički akteri to moraju uraditi, a mi možemo malo toga, jer to moraju oni raditi jer oni snose odgovornost''.
O posljedicama za RS
''Nisam baš rekao konkretno za RS nego sam se obratio svima kada sam rekao da osuđujem neodgovorne secesionističke izjave, svatko shvaća na koga mislim. Kada kažem da tražim da se odmaknemo od spornih izjava, nisam rekao RS nego sam rekao svi i naravno imamo kapaciteta za reakciju ukoliko se situacija pogorša''.
Istaknuo je da im je objašnjeno tijekom sastanka da postoje ozbiljni izazovi.
"Prijedlozi iz RS koliko ja shvatam suprotni su EU i izoliraju još više taj entitet. Potkopavanje ustavnog poretka mora se odmah završiti. Ako se to nastavi, moglo bi imati ozbiljne posljedice".
''Imamo instrument i nećemo ga koristiti osim ako nije zaista neophodno i to je nešto za države članice da o tim mjerama odluče. Moja uloga je da apeliram na lidere da riješe problem putem dijaloga jer se kroz dijalog može tretirati svaki prijedlog koji dođe kako bi se zemlja okrenula ciljevima u skladu s europskom perspektivom. Osudili smo odluku NSRS jer smatramo da je to vrlo jasno odstupanje od očekivanja koja imamo nakon davanja BiH statusa zemlje kandidata. Naša uloga je da tražimo dijalog, da izbjegavamo jednostrano djelovanje i da tražimo od sviju da rade na tome da se zemlja pridruži EU'', zaključio je nakon sastanka.